Fejl i HP-RAM

I forbindelse med en rutinetest af notebook pc'er har Hewlett-Packard opdaget fejl i visse standard-RAM moduler, som anvendes bredt i notebook pc-industrien.

En af verdens største pc-producenter, HP, har opdaget fejl på den RAM, der sidder i nogle af selskabets bærbare pc'er. Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet.

»De fejlbehæftede RAM-moduler kan i særlige tilfælde forårsage blå skærm, låsning af pc'en og forstyrrelser i pc'ens hukommelse,« skriver selskabet i pressemeddelelsen.

RAM-moduler, der kan forårsage de nævnte problemer for brugeren, findes i eller kan være solgt som tilbehør af HP til visse notebook pc'er i perioden fra marts 2002 til juli 2003. Det drejer sig om følgende maskiner:

* Compaq Evo Notebook N610c
* Compaq Evo Notebook N620c
* Compaq Evo Notebook N800c
* Compaq Evo Notebook N800v
* Compaq Evo Notebook N800w
* Compaq Evo Notebook N1000v
* Compaq Presario 1500
* Compaq Presario 2800
* Compaq Presario x1000
* Compaq Presario x1200
* HP Compaq Business Notebook nx7000
* HP Pavilion zt3000

Risikoen for, at kunderne vil opleve problemer som følge af RAM-fejlen er dog ifølge HP meget lav.

På grund af fejlen tilbyder HP et gratis program, der kan teste computeren for fejlen. Eventuelt fejlbehæftede RAM-moduler leveret af HP udskiftes uden beregning.

Via HP's hjemmeside kan kunderne få flere informationer og downloade programmet, der kan teste, om en notebook pc er påvirket af de nævnte RAM problemer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job