Omfattende mobilspionage afsløret i Rumænien

Mobilspionage kan også ramme danskere, mener it-sikkerhedsfirma.

50 rumænere er for nylig blevet tiltalt for at have installeret ulovlig spionsoftware i mobiltelefoner – såkaldt spyware. Tilsyneladende er det alt lige fra læger, dommere og politifolk til forretningsmænd, som har ønsket oplysninger om deres konkurrenter, ægtefæller og medarbejdere, mens nogle også har benyttet det til at få informationer om deres børns færden.

It-sikkerhedsvirksomheden F-Secure - der har skrevet en pressemeddelelse for at slå et slag for egne sikkerhedsprodukter - advarer om, at denne form for it-kriminalitet kan ramme i Danmark.

Landeansvarlige i it-sikkerhedsfirmaet F-Secure, danske Michael Dahl, der også har ansvaret for F-Secures forretning i Østeuropa, er ikke overrasket over sagen fra Rumænien og peger på, at alle i dag kan hente spionprogrammer til mobilen via nettet uden de store problemer. Problemet er, at udbyderne ikke kan forhindres i at sælge denne type programmer over landegrænserne via nettet, som fx www.flexispy.com, der er baseret i Singapore. Med det stigende antal smartphones i Danmark, kan problemet ifølge Michael Dahl også ramme herhjemme. Han glæder sig dog over, at myndigheder nu tilsyneladende er begyndt at få øjnene op for problemet.

”Sagen fra Rumænien viser, hvor let det egentlig er at få fat i og udnytte den slags skadeligt software, og der er stor risiko for, at vi også i Danmark vil se endnu mere af det i fremtiden, i takt med at flere og flere danskere får smartphones, som indeholder flere personlige oplysninger, der kan misbruges. Det er dog glædeligt at se, at der i stigende grad bliver grebet ind over for problemet, og at myndighederne er begyndt blive opmærksom på de mange forskellige former for it-kriminalitet, som findes i dag, og den skade det potentielt kan pådrage andre,” siger Michael Dahl.

Finske F-Secure praler med, at de var blandt de første til at identificere denne form for programmer til mobiltelefoner tilbage i 2006, og problemet er ifølge firmaet kun steget siden. Denne slags mobile spionværktøjer kun kan installeres, hvis man fysisk har fået fat i telefonen og kan installere softwaren. Michael Dahl opfordrer derfor til, at man altid beskytter sin mobil med et password, så fremmede ikke kan få tilgang til den. Samtidig er det også en god idé at have installeret et beskyttelsesprogram på sin smartphone - eksempelvis fra F-Secure forstås - så man for eksempel kan fjernlåse eller lokalisere den, hvis man mister den.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network