Omfattende mobilspionage afsløret i Rumænien

Mobilspionage kan også ramme danskere, mener it-sikkerhedsfirma.

50 rumænere er for nylig blevet tiltalt for at have installeret ulovlig spionsoftware i mobiltelefoner – såkaldt spyware. Tilsyneladende er det alt lige fra læger, dommere og politifolk til forretningsmænd, som har ønsket oplysninger om deres konkurrenter, ægtefæller og medarbejdere, mens nogle også har benyttet det til at få informationer om deres børns færden.

It-sikkerhedsvirksomheden F-Secure - der har skrevet en pressemeddelelse for at slå et slag for egne sikkerhedsprodukter - advarer om, at denne form for it-kriminalitet kan ramme i Danmark.

Landeansvarlige i it-sikkerhedsfirmaet F-Secure, danske Michael Dahl, der også har ansvaret for F-Secures forretning i Østeuropa, er ikke overrasket over sagen fra Rumænien og peger på, at alle i dag kan hente spionprogrammer til mobilen via nettet uden de store problemer. Problemet er, at udbyderne ikke kan forhindres i at sælge denne type programmer over landegrænserne via nettet, som fx www.flexispy.com, der er baseret i Singapore. Med det stigende antal smartphones i Danmark, kan problemet ifølge Michael Dahl også ramme herhjemme. Han glæder sig dog over, at myndigheder nu tilsyneladende er begyndt at få øjnene op for problemet.

”Sagen fra Rumænien viser, hvor let det egentlig er at få fat i og udnytte den slags skadeligt software, og der er stor risiko for, at vi også i Danmark vil se endnu mere af det i fremtiden, i takt med at flere og flere danskere får smartphones, som indeholder flere personlige oplysninger, der kan misbruges. Det er dog glædeligt at se, at der i stigende grad bliver grebet ind over for problemet, og at myndighederne er begyndt blive opmærksom på de mange forskellige former for it-kriminalitet, som findes i dag, og den skade det potentielt kan pådrage andre,” siger Michael Dahl.

Finske F-Secure praler med, at de var blandt de første til at identificere denne form for programmer til mobiltelefoner tilbage i 2006, og problemet er ifølge firmaet kun steget siden. Denne slags mobile spionværktøjer kun kan installeres, hvis man fysisk har fået fat i telefonen og kan installere softwaren. Michael Dahl opfordrer derfor til, at man altid beskytter sin mobil med et password, så fremmede ikke kan få tilgang til den. Samtidig er det også en god idé at have installeret et beskyttelsesprogram på sin smartphone - eksempelvis fra F-Secure forstås - så man for eksempel kan fjernlåse eller lokalisere den, hvis man mister den.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S