Omfattende mobilspionage afsløret i Rumænien

Mobilspionage kan også ramme danskere, mener it-sikkerhedsfirma.

50 rumænere er for nylig blevet tiltalt for at have installeret ulovlig spionsoftware i mobiltelefoner – såkaldt spyware. Tilsyneladende er det alt lige fra læger, dommere og politifolk til forretningsmænd, som har ønsket oplysninger om deres konkurrenter, ægtefæller og medarbejdere, mens nogle også har benyttet det til at få informationer om deres børns færden.

It-sikkerhedsvirksomheden F-Secure - der har skrevet en pressemeddelelse for at slå et slag for egne sikkerhedsprodukter - advarer om, at denne form for it-kriminalitet kan ramme i Danmark.

Landeansvarlige i it-sikkerhedsfirmaet F-Secure, danske Michael Dahl, der også har ansvaret for F-Secures forretning i Østeuropa, er ikke overrasket over sagen fra Rumænien og peger på, at alle i dag kan hente spionprogrammer til mobilen via nettet uden de store problemer. Problemet er, at udbyderne ikke kan forhindres i at sælge denne type programmer over landegrænserne via nettet, som fx www.flexispy.com, der er baseret i Singapore. Med det stigende antal smartphones i Danmark, kan problemet ifølge Michael Dahl også ramme herhjemme. Han glæder sig dog over, at myndigheder nu tilsyneladende er begyndt at få øjnene op for problemet.

”Sagen fra Rumænien viser, hvor let det egentlig er at få fat i og udnytte den slags skadeligt software, og der er stor risiko for, at vi også i Danmark vil se endnu mere af det i fremtiden, i takt med at flere og flere danskere får smartphones, som indeholder flere personlige oplysninger, der kan misbruges. Det er dog glædeligt at se, at der i stigende grad bliver grebet ind over for problemet, og at myndighederne er begyndt blive opmærksom på de mange forskellige former for it-kriminalitet, som findes i dag, og den skade det potentielt kan pådrage andre,” siger Michael Dahl.

Finske F-Secure praler med, at de var blandt de første til at identificere denne form for programmer til mobiltelefoner tilbage i 2006, og problemet er ifølge firmaet kun steget siden. Denne slags mobile spionværktøjer kun kan installeres, hvis man fysisk har fået fat i telefonen og kan installere softwaren. Michael Dahl opfordrer derfor til, at man altid beskytter sin mobil med et password, så fremmede ikke kan få tilgang til den. Samtidig er det også en god idé at have installeret et beskyttelsesprogram på sin smartphone - eksempelvis fra F-Secure forstås - så man for eksempel kan fjernlåse eller lokalisere den, hvis man mister den.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S