Tvivl om Wikipedias økonomi

Udtalelser fra Florence Devouard fra Wikimedia Foundation resulterede i rygter om, at det gratis online leksikon, Wikipedia, skulle være truet på livet, da der kun var penge til at fortsætte op til fire måneder mere.

Det gratis online leksikon Wikipedia bliver dyrere efterhånden som det bliver mere populært. Det fortalte Florence Devouard, bestyrelsesformand i Wikimedia Foundation, om på Lift07 konferencen i Geneve, Schweitz.

Et spørgsmål om, hvor længe Wikipedia kunne fortsætte økonomisk, fik ifølge netsiden NetworkWorld Devouard til at sige:

»På dette tidspunkt har Wikipedia financielle resurser til at køre deres serverne tre til fire måneder. Hvis vi ikke finder yderligere midler, er det ikke umuligt, at Wikipedia kan forsvinde.«

Det har de sidste dage givet anledning til forskellige rygter om, at Wikipedia er truet af lukning.

Fra flere steder præciserers det dog, at Devouards udtalelser er taget ud af sammenhængen, og at påstanden om lukning derfor er overdrevet.

NetworkWorld vurderer, at Wikipedia normalt er i stand til at skaffe en million dollars (omkring 5,7 millioner kroner) om året og har skaffet 1,1 million dollars (omkring 6,3 millioner kroner) i år, men samtidig hævder Wikimedia at skulle bruge fem millioner dollars (over 28,6 millioner kroner) for at kunne opretholde Wikipedia.

Netsiden DownloadSquad vurderer, at Devouards udtalelser blot er et signal om, at Wikimedia prøver at samle flere midler til at støtte Wikipedia med, eftersom udgifterne er stigende på grund af sidens voksende popularitet.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

European Stonecraft

Intern Navision/BC Supporter

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS