Tvivl om Wikipedias økonomi

Udtalelser fra Florence Devouard fra Wikimedia Foundation resulterede i rygter om, at det gratis online leksikon, Wikipedia, skulle være truet på livet, da der kun var penge til at fortsætte op til fire måneder mere.

Det gratis online leksikon Wikipedia bliver dyrere efterhånden som det bliver mere populært. Det fortalte Florence Devouard, bestyrelsesformand i Wikimedia Foundation, om på Lift07 konferencen i Geneve, Schweitz.

Et spørgsmål om, hvor længe Wikipedia kunne fortsætte økonomisk, fik ifølge netsiden NetworkWorld Devouard til at sige:

»På dette tidspunkt har Wikipedia financielle resurser til at køre deres serverne tre til fire måneder. Hvis vi ikke finder yderligere midler, er det ikke umuligt, at Wikipedia kan forsvinde.«

Det har de sidste dage givet anledning til forskellige rygter om, at Wikipedia er truet af lukning.

Fra flere steder præciserers det dog, at Devouards udtalelser er taget ud af sammenhængen, og at påstanden om lukning derfor er overdrevet.

NetworkWorld vurderer, at Wikipedia normalt er i stand til at skaffe en million dollars (omkring 5,7 millioner kroner) om året og har skaffet 1,1 million dollars (omkring 6,3 millioner kroner) i år, men samtidig hævder Wikimedia at skulle bruge fem millioner dollars (over 28,6 millioner kroner) for at kunne opretholde Wikipedia.

Netsiden DownloadSquad vurderer, at Devouards udtalelser blot er et signal om, at Wikimedia prøver at samle flere midler til at støtte Wikipedia med, eftersom udgifterne er stigende på grund af sidens voksende popularitet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job