Tvivl om Wikipedias økonomi

Udtalelser fra Florence Devouard fra Wikimedia Foundation resulterede i rygter om, at det gratis online leksikon, Wikipedia, skulle være truet på livet, da der kun var penge til at fortsætte op til fire måneder mere.

Det gratis online leksikon Wikipedia bliver dyrere efterhånden som det bliver mere populært. Det fortalte Florence Devouard, bestyrelsesformand i Wikimedia Foundation, om på Lift07 konferencen i Geneve, Schweitz.

Et spørgsmål om, hvor længe Wikipedia kunne fortsætte økonomisk, fik ifølge netsiden NetworkWorld Devouard til at sige:

»På dette tidspunkt har Wikipedia financielle resurser til at køre deres serverne tre til fire måneder. Hvis vi ikke finder yderligere midler, er det ikke umuligt, at Wikipedia kan forsvinde.«

Det har de sidste dage givet anledning til forskellige rygter om, at Wikipedia er truet af lukning.

Fra flere steder præciserers det dog, at Devouards udtalelser er taget ud af sammenhængen, og at påstanden om lukning derfor er overdrevet.

NetworkWorld vurderer, at Wikipedia normalt er i stand til at skaffe en million dollars (omkring 5,7 millioner kroner) om året og har skaffet 1,1 million dollars (omkring 6,3 millioner kroner) i år, men samtidig hævder Wikimedia at skulle bruge fem millioner dollars (over 28,6 millioner kroner) for at kunne opretholde Wikipedia.

Netsiden DownloadSquad vurderer, at Devouards udtalelser blot er et signal om, at Wikimedia prøver at samle flere midler til at støtte Wikipedia med, eftersom udgifterne er stigende på grund af sidens voksende popularitet.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S