Tvivl om Wikipedias økonomi

Udtalelser fra Florence Devouard fra Wikimedia Foundation resulterede i rygter om, at det gratis online leksikon, Wikipedia, skulle være truet på livet, da der kun var penge til at fortsætte op til fire måneder mere.

Det gratis online leksikon Wikipedia bliver dyrere efterhånden som det bliver mere populært. Det fortalte Florence Devouard, bestyrelsesformand i Wikimedia Foundation, om på Lift07 konferencen i Geneve, Schweitz.

Et spørgsmål om, hvor længe Wikipedia kunne fortsætte økonomisk, fik ifølge netsiden NetworkWorld Devouard til at sige:

»På dette tidspunkt har Wikipedia financielle resurser til at køre deres serverne tre til fire måneder. Hvis vi ikke finder yderligere midler, er det ikke umuligt, at Wikipedia kan forsvinde.«

Det har de sidste dage givet anledning til forskellige rygter om, at Wikipedia er truet af lukning.

Fra flere steder præciserers det dog, at Devouards udtalelser er taget ud af sammenhængen, og at påstanden om lukning derfor er overdrevet.

NetworkWorld vurderer, at Wikipedia normalt er i stand til at skaffe en million dollars (omkring 5,7 millioner kroner) om året og har skaffet 1,1 million dollars (omkring 6,3 millioner kroner) i år, men samtidig hævder Wikimedia at skulle bruge fem millioner dollars (over 28,6 millioner kroner) for at kunne opretholde Wikipedia.

Netsiden DownloadSquad vurderer, at Devouards udtalelser blot er et signal om, at Wikimedia prøver at samle flere midler til at støtte Wikipedia med, eftersom udgifterne er stigende på grund af sidens voksende popularitet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics