DK Hostmaster lukker domæner der er betalt for

Flere virksomheder beskylder DK Hostmaster for at have gevaldigt rod i oversigten over hvem, der har betalt og hvem, der ikke har. Selv om der bliver faxet bevis til DK-Hostmaster om, at betalingen er gennemført, nægter selskabet at have modtaget pengene.

Mandag lukkede DK Hostmaster 26.000 .dk-domæner. Et af dem var www.freepaq.dk. Lukningen skete selv om ejerne, firmaet Infopaq, havde fremsendt dokumentation for, at regningen var betalt. Lukningen betød, at selskabets kunder efterfølgende blandt andet blev afskåret fra at benytte sine mail-adresser.

Tilfældet med Freepaq.dk er langt fra det eneste. Flere virksomheder har problemer med DK Hostmaster, som lukker deres domæne selv om den årlige afgift er betalt.

"Vi havde betalt for vores domæne to måneder forinden, men alligevel blev vi lukket ned," fortæller John Schneider, der er ansvarlig for salg og marketing i IT-firmaet Firma Web I/S.

Han fortæller, at han både havde faxet et skriftligt bevis for, at pengene var sendt, samt fået sin bank til at ringe og fortælle til DK Hostmaster, at pengene var overført. Men intet af det hjalp.

"De var helt kolde og sagde, at pengene ikke var kommet, og derfor lukkede de vores domæne. Først et par dage efter opdagede de, at de havde fået pengene for længst," siger John Schneider.

"Det er skræmmende, at man i sådanne situationer bare lukker domænerne ned, uden at lade tvivlen komme folk til gode," siger John Schneider og understreger, at det drejer som hele virksomhedens eksistensgrundlag.

Det er ikke første gang, at Firma Web har haft dårlige oplevelser med DK Hostmaster. Sidste år blev deres web-site www.firmaweb.dk lukket, fordi ejeren af domænet www.firmweb.dk ønskede at lukke sit domæne.

Det betød, at der i to dage var lukket for adgangen til sitet samtidig med, at det heller ikke var muligt for Firma Webs 700-900 kunder hosting-kunder at benytte deres adresse. Da DK Hostmaster blev gjort opmærksom på fejlen, kunne den tidligst rettes om aftenen dagen efter.

Vi ville gerne have haft en kommentar fra DK Hostmasters administrerende direktør Per Kølle, men det har ikke været muligt at komme i kontakt med DK Hostmasters administration hverken via telefon eller e-mail.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Defence Tech Denmark hjælper virksomheder med at bringe innovation ind i forsvarssektoren

    Et nyt nationalt initiativ fra Industriens Fond, EIFO og Innovationsfonden – eksekveret af DTU Science Park og Teknologisk Institut– skal bygge bro mellem startups, SMV’er og Forsvaret.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S