TDC dropper køb af TV2

Teleselskabet TDC har opgivet sine planer om at købe TV2. Det skyldes, at selskabet er bange for at indholdsleverandørerne vil vælge selskabet fra, hvis TDC ensidigt satser på TV2.

Der bliver ikke tale om at TDC køber Danmarks største tv-station, TV2, hvis den skulle gå hen at blive privatiseret. Det fortæller TDC's koncerndirektør Henning Dyremose til Berlingske Tidende.

»Vi har besluttet os til, at vi ikke vil deltage i privatiseringen af TV 2. Og analysen er meget definitiv, ellers ville vi ikke melde det ud,« siger Henning Dyremose, der som væsentligste grund angiver, at TDC frygter, at en række af de mest centrale indholdsproducenter - der leverer attraktive film, spil, musik, software, billeder eller nyheder til TDCs mange tjenester via fastnet, kabel-TV eller mobilnet - kunne finde på at indgå eksklusivaftaler med andre distributører og konkurrerende teleselskaber, hvis TDC blev ejer af TV2.

Beslutningen om ikke at ville afgive et bud på TV2 er en del af koncernens fremtidige strategi om at udbygge kanalerne og distributionen af indhold til bredbåndsforbindelserne. I øjeblikket fordobler TDC hastigheden på ADSL, lancerer en række hotspots på landsplan og udbygger mobilnettet fra toenhalv til 3G. Det der skal drive anvendelsen af disse tjenester er indholdet, og derfor er TDC afhængig af at kunne få indhold fra så mange leverandører som muligt, pointerer Henning Dyremose i interviewet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere