It-tøven sender Danmark langt efter Sverige

Ifølge analysehuset IDC er Danmark mileskridt efter blandt andre Sverige på outsourcing-omårdet. Det er især de mindre og mellemstore firmaer, der er tilbageholdende. Årligt koster det op i mod en milliard kroner i tabte indtægter.

De danske virksomheder sakker agterud, hvis ikke de øger mængden af outsourcing. Det er meldingen fra analysehuset IDC, der især beskylder de mindre og mellemstore virksomheder for at være afventende.

Dermed slutter IDC trop sammen med konsulenthuset Accenture, som i en rapport i april, fastslog at de danske it-chefer er bange for at give slip på tøjlerne og lade andre overtage deres opgaver.

Ifølge IDC bliver der i Sverige outsourcet 30% mere it end i Danmark - selv når der er reguleret for størrelsen af de to lande. Derfor er Danmark på vej agterud i forhold til vores nordiske naboer.

»Den manglende åbenhed over for at gå nye veje koster den samlede danske husholdning et årligt tab på omkring en milliard kroner - eller to procent af det samlede it-forbrug, og det er endda et forsigtigt skøn,« forklarer direktør Per Andersen fra analysefirmaet IDC i en kommentar til undersøgelsen..

Ved outsourcing udliciteres delfunktioner i virksomhederne til specialister. Den primære gevinst, er virksomheden kan koncentrere sig om sin kerneydelse, og små og mellemstore virksomheder får adgang til dyr teknologi og kompetence, som de ellers ikke ville have økonomi til at anskaffe og fastholde.

»Halvdelen af virksomhederne er slet ikke i gang, mens den anden halvdel har rimelig fart på. Det første skridt er åbenbart det sværeste, for når en virksomhed først har fået erfaringer med at outsource et område, så er ledelsen ikke tilbageholdende med at outsource andre funktioner i virksomheden. Problemet er den anden halvdel, der slet ikke er kommet i gang og heller ikke har til hensigt at gøre det,« siger Per Andersen og uddyber, at virksomhederne ofte kan reducere deres omkostninger med op til 30 procent.

Det store effekt kan ifølge IDC opnås, fordi it-folkenes opgaver ikke længere blot er inden for virksomhedens fire vægge. Men i stigende grad er flyttet ud til hjemmearbejdspladser og døgnsupport af brugerne. Samtidig har teknologiens udvikling betydet, at en stor del af opgaverne kan ordnes af folk, som ikke er fysisk placeret i nærheden af computerne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job