Song-dysten bliver lang og sej

Buddet fra Tele2 betyder, at kampen om Song bliver lang og bitter. Et nyt bud fra TDC ventes at komme inden for en uge.

Stemningen blandt aktieanalytikerne har ændret sig markant onsdag morgen. I går var de klar til løfte Henning Dyremoses arm i triumf og erklære ham som vinder på knockout i kampen om Song. Nu har den svenske udfordrer Lars-Johan Jarnheimer fra Tele2 imidlertid rejst sig overraskende hurtigt fra kanvassen og leveret et nyrestød til TDC-bossen.

Dermed er boksekampen om kontrollen med svenske Song Networks i gang med fornyet styrke.

»Mod vores forventning har Tele2 i dag budt 85 svenske kroner for Song. Endnu værre er det dog, at Tele2 nu ejer 17 procent af aktierne. Det er dårlig nyt for TDC, da det hermed trækker op til at blive en lang og udmagrende budkrig,« lyder vurderingen fra Jyske Banks aktieanalyse.

Også i Nordea og Danske Bank er det forventningen, at kampen bliver lang og hård. Og initiativet er nu atter lagt i hænderne på TDC.

»Vi forventer, at TDC vil hæve sit bud igen - sandsynligvis inden for en uges tid,« fortsætter Jyske Bank.

Danske Bank vurderede i går, at vinderen af en eventuel budkrig om Song Networks vil kunne hæve sit bud til 90 svenske kroner pr. aktie og stadig gøre et fornuftigt køb. En aktiepris på 90 svenske kroner vil værdisætte Song til 4,25 milliarder danske kroner, hvilket er næsten en milliard kroner mere end, det oprindelige bud fra TDC.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Jyske Bank

    Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

    Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job