Song-dysten bliver lang og sej

Buddet fra Tele2 betyder, at kampen om Song bliver lang og bitter. Et nyt bud fra TDC ventes at komme inden for en uge.

Stemningen blandt aktieanalytikerne har ændret sig markant onsdag morgen. I går var de klar til løfte Henning Dyremoses arm i triumf og erklære ham som vinder på knockout i kampen om Song. Nu har den svenske udfordrer Lars-Johan Jarnheimer fra Tele2 imidlertid rejst sig overraskende hurtigt fra kanvassen og leveret et nyrestød til TDC-bossen.

Dermed er boksekampen om kontrollen med svenske Song Networks i gang med fornyet styrke.

»Mod vores forventning har Tele2 i dag budt 85 svenske kroner for Song. Endnu værre er det dog, at Tele2 nu ejer 17 procent af aktierne. Det er dårlig nyt for TDC, da det hermed trækker op til at blive en lang og udmagrende budkrig,« lyder vurderingen fra Jyske Banks aktieanalyse.

Også i Nordea og Danske Bank er det forventningen, at kampen bliver lang og hård. Og initiativet er nu atter lagt i hænderne på TDC.

»Vi forventer, at TDC vil hæve sit bud igen - sandsynligvis inden for en uges tid,« fortsætter Jyske Bank.

Danske Bank vurderede i går, at vinderen af en eventuel budkrig om Song Networks vil kunne hæve sit bud til 90 svenske kroner pr. aktie og stadig gøre et fornuftigt køb. En aktiepris på 90 svenske kroner vil værdisætte Song til 4,25 milliarder danske kroner, hvilket er næsten en milliard kroner mere end, det oprindelige bud fra TDC.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere