Piratkopiering af dvd'er eksploderer

Dvd-film har overtaget musik-filernes plads som de mest populære blandt piratkopister på internettet. Bredbånd, DivX-formatet og de mange dvd-afspillere får skylden.

Ifølge tal fra OECD er software og især film ved at overtage musik-filerne dominerende position som de mest delte filer på internettet. Musikfilerne udgør nu under halvdelen, skriver Jyllands-Posten.

Samtidig fastslår tal fra det engelske analysehus CacheLogic at hovedparten af trafikken blandt fildelingsprogrammer nu består af filer, som er over 100 MB store. Film i dvd-kvalitet i det såkaldte DivX-format kan i dag komprimeres, så de fylder omkring 600-700 MB.

Den stigende tendens til at dvd-filmene piratkopieres, deles via nettet og brændes over på dvd-skive, vækker stor bekymring i Filmbranchen.

»Vi kan se, at ulovlig kopiering af film over nettet også i Danmark er i voldsom vækst. Problemet er, at mange ved, at det er forkert. Men de tænker, at når det er så let, er det nok kun lidt ulovligt,« siger Poul Lund Nielsen, nordisk dvd produktchef hos Sandrew Metronome, til Jyllands-Posten.

Ifølge Sandrew Metronome styrkes mistanken om omfattende piratkopiering af det faktum, at antallet af solgte dvd-afspillere er eksploderet i de seneste år, mens antallet af solgte og udlejede dvd-film ikke er steget tilsvarende.

»Der er tre årsager til, at den ulovlige kopiering af film er stigende,« forklarer Poul Lund Nielsen fra Sandrew Metronome.

»For det første er udbredelsen af bredbåndslinjer steget voldsomt i de seneste år. For det andet er der kommet nye komprimeringsformater - blandt andet DivX-formatet - som sikrer en høj kvalitet ved selv en kraftig komprimering. For det tredje er det nu muligt at se de ulovlige kopier i mange dvd-afspillere og ikke blot på computeren,« siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere