Kiss vil satse på IP teknologi

Danske Kiss technology vil i fremtiden satse mere på netværk og ip-kommunikation.

Danske Kiss technology vil i fremtiden satse mere på netværk og ip-kommunikation. »Vi synes hele området omkring ip-telefoni, ip-tv og videotelefoni er enormt spændende«, siger Martin Manniche, direktør i Kiss.

»I stedet for at have 27 forskellige elektroniske enheder stående i stuen, er det vores vision at man har en centralt placeret platform der klarer opgaverne, og vi er meget åbne for integration af nye teknologier i den platform« siger Martin Manniche i dag til Jyllands Posten.

Den proces er man allerede i gang med hos Kiss, og det er en af grundene til at netværksgiganten Cisco i juli smed 375 millioner kroner på bordet for ejerskabet af den danske virksomhed. Og købet åbner nye føre for Kiss, der nu er del af en organisation der omsætter for mere end 160 milliarder kroner årligt:

»Det giver os mulighed for at fortsætte ekspansionen, fordi vi har fået større finansielle muskler at spille med. Markedet for netværksforbundne forbrugerprodukter vil vokse eksplosivt, og via opkøbet har vi ressourcerne til at tage en større det af det marked«, fortæller direktør i Kiss, Peter Wilmar Christensen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Statens IT

Sikkerhedsarkitekt til Statens It

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS