Danmark giver kold skulder til samarbejde om åbne data

Et verdensomspændende projekt med at skabe åbenhed og gennemsigtighed ved offentliggørelse og deling af offentlige data blev lanceret i går. Men hvor er Danmark?

Artikel top billede

Læs også:
Sådan kan Danmark tjene milliarder på ubrugte data

I går blev det verdensomspændende projekt Open Government Partnership lanceret med henblik på at skabe åbenhed, transparens og vækst i offentlige administrationer over hele verden.

Storbritannien med World Wide Web-opfinder Tim Berners-Lees idé om at offentliggøre og dele offentlige data står som en af de otte initiativtagere til projektet sammen med Brasilien, Indonesien, Mexico, Norge, Filippinerne, Sydafrika og USA.

Borgere dirigerer vandet

I alt deltager 46 lande i projektet. Et projekt, der skal skabe åbenhed i de offentlige administrationer og eksempelvis imødegå korruption ved blandt andet at uploade data for politikernes økonomiske støtte.

Desuden er ideen, at de skal kunne dele viden om best practice i administrationen og offentliggøre data om de enkelte hospitalers succesrater med behandlinger, så befolkningen selv kan tage stilling til, hvor de vil behandles.

Andre eksempler kunne være at lade borgere i tørre områder i Tanzania rapportere til regeringen via deres mobiltelefoner, hvorefter regeringen responderer ved at sende vandet derhen, hvor befolkningen skal have slukket tørsten.

Blandt andre USA's præsident, Barack Obama, har tilsluttet sig bevægelsen, fordi han mener, at den amerikanske regering kan leve højt på borgernes viden og gode ideer samt ikke mindst skabe vækst ved at lade offentlige data stå til rådighed for applikations-udviklere.

"Viden er stærkt udbredt i vores samfund, og offentligt ansatte kan drage fordel af at have adgang til denne viden og derpå den kollektive ekspertise og visdom," sagde den amerikanske præsident, da han for halvandet år siden lancerede ideen om den åbne amerikanske stat på internettet

Danmark mangler

Indtil videre er det kun de otte initiativtagere, der har afleveret en færdigsyet handlingsplan for, hvordan de vil skabe åbne samfund og transparens i ledelsen af deres lande. De 38 andre medlemmer er dog i gang med at udvikle deres handlingsplaner.

Hvis man kigger under 'D' i opgørelsen over medlemslande finder man kun Den Dominikanske Republik, da Danmark - i øvrigt sammen med lande som Tyskland, Finland og Frankrig - ikke deltager i det internationale samarbejde, der skal skabe gennemsigtighed, vækst og større troværdighed til de siddende regeringer.

Danmark har ellers flere initiativer i gang, der læner sig kraftigt op ad Open Government Partnership-ideerne med at åbne og dele data for befolkningen.

Danmark står da også på listen over lande, der kan deltage i det internationale åbenheds-arbejde, da vi opfylder kriterierne for medlemskab, men det har vort lille land altså ikke tænkt sig at benytte sig af i første omgang.

Læs også:
Sådan kan Danmark tjene milliarder på ubrugte data

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS