Jura-professor: Nedskæringer hjælper kriminelle

Politiets nedprioritering af sagen mod Multimedia World og Getmore er ikke overraskende. Regeringen har bevidst skåret ned på bemandingen i Skat. Derfor mister staten indtægter, og kriminelle får lettere ved at slippe af sted med økonomiske kriminalitet, mener juraprofessor Vagn Greve.

Artikel top billede

Sager om millionsvindel, der trækker i langdrag, og politiets nedprioritering af sager om økonomisk kriminalitet er udtryk for et bevidst politisk valg, som gør det lettere for svindlere at snyde med moms og skat. Det siger professor i strafferet Vagn Greve fra Copenhagen Business School.

»Regeringen har siden sin tiltræden fuldt bevidst skåret ned på Skats ressourcer. I den situation er det logisk at kriminelle, som ellers ville blive fanget, går fri,« siger Vagn Greve til CRN.

Han udtalelser falder på baggrund af sagen mod de tidligere ejere af it-forhandlerne Multimedia World og Getmore, som ifølge Skat har unddraget staten momsindtægter for 43 millioner kroner.

I sidste uge fortalte vicepolitikommissær Leif Berg fra Københavns Politi, at man i hans afdeling bevidst har set gennem fingre med mistænkelige forhold i den aktuelle sag. Det overrasker ikke Vagn Greve.

»Myndighedernes prioritering i sagerne sker i kraft af de nedskæringer, der er sket i Skat. På politiets område er billedet det samme, fordi man fra politisk hold prioriterer andre kriminalitetsformer som for eksempel bandekriminalitet,« siger Vagn Greve.

Han peger samtidig på, at nedskæringerne i Skat er en ren underskudsforretning for samfundet, fordi udgifter til flere skattekontrollører tjener sig ind igen.

»Der foreligger klar dokumentation for, at de ansatte i Skat mere end rigeligt tjener deres egen løn ind i form af øgede indtægter til statskassen. Ansætter man folk, er det en overskudsforretning. Skærer man ned, er det en underskudsforretning,« siger Vagn Greve.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura