Microsoft i konkurrence med B&O

Microsofts Bill Gates satte tidligere på ugen yderligere strøm til sine planer om, at hjemmets underholdningsapparater fremover skal samles i et såkaldt mediecenter i stuen. Microsoft vil satse flere milliarder kroner på at udvikle den nye teknik, og det kan gå ud over traditionelle elektronikproducenter som B&O.

»Hvis du har en sådan server stående i dit hjem, skal du jo kun købe højttalere og fjernsyn,« siger aktieanalytiker Rune Møller fra Jyske Bank til Børsen.

Rune Møller frygter, at det vil gå ud over B&O. Selskabet er i forvejen presset af at flere og flere af konkurrenterne begynder at gå ind på selskabets enemærke: Lækkert design.

Ifølge Dagbladet Børsen vil Microsoft over de næste seks år bruge mere end 120 milliarder kroner på at vinde frem på det digitale mediemarked.

Den nye enhed, den såkaldte Media Center 2005, ventes ikke at komme til Danmark foreløbig.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
TIETOEVRY DENMARK A/S
Udvikler, sælger og implementerer software til ESDH, CRM og portaler. Fokus på detailhandel, bygge- og anlæg, energi og finans.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere