Danoffice vinder FN-ordre til 260 millioner kroner

It-forhandler i Svendborg får for anden gang på halvandet år en trecifret millionordre fra FN og satser nu på at fordoble virksomhedens omsætning til en milliard kroner inden 2012.

En ny ordre på FN’s samlede forbrug af printtoner er landet hos it-forhandleren Danoffice i Svendborg. Ordren kommer kun halvandet år efter, at FN gav Danoffice en ordre på 300 millioner kroner, og nu har Danoffice en plan om at sælge endnu mere it til FN og andre statslige og ikke-statslige hjælpeorganisationer.

»Vi har rigtigt travlt, da vores målsætning for 2015 er en årlig omsætning på en milliard kroner, en sund bundlinje samt at være Fyns bedste arbejdsplads,« siger Per Svehag, der er administrerende direktør i Danoffice.

Forhandleren har specialiseret sig i at sælge it til verdensorganisationen og hævder, at den sidder på en fjerdedel af markedet for køreklare it-løsninger til verdens hjælpeorganisationer som FN og Verdensbanken og andre købere.

Ifølge Per Svehag bliver kundeprojekterne stadigt mere komplicerede og kræver lokal tilstedeværelse ude i verden, og derfor søger Danoffice flere medarbejdere til både hovedkontoret i Svendborg samt 17 nye ansatte til to kontorer i henholdsvis Uganda og Schweiz.

»Med kontoret i Uganda og Schweiz kommer vi tættere på vores kunder i regionerne og vil være i stand til at tilbyde teknisk assistance inden for en time,« siger Per Svehag.

Læses lige nu

    Aller Leisure A/S

    Erfaren softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

    Københavnsområdet

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S