Danoffice vinder FN-ordre til 260 millioner kroner

It-forhandler i Svendborg får for anden gang på halvandet år en trecifret millionordre fra FN og satser nu på at fordoble virksomhedens omsætning til en milliard kroner inden 2012.

En ny ordre på FN’s samlede forbrug af printtoner er landet hos it-forhandleren Danoffice i Svendborg. Ordren kommer kun halvandet år efter, at FN gav Danoffice en ordre på 300 millioner kroner, og nu har Danoffice en plan om at sælge endnu mere it til FN og andre statslige og ikke-statslige hjælpeorganisationer.

»Vi har rigtigt travlt, da vores målsætning for 2015 er en årlig omsætning på en milliard kroner, en sund bundlinje samt at være Fyns bedste arbejdsplads,« siger Per Svehag, der er administrerende direktør i Danoffice.

Forhandleren har specialiseret sig i at sælge it til verdensorganisationen og hævder, at den sidder på en fjerdedel af markedet for køreklare it-løsninger til verdens hjælpeorganisationer som FN og Verdensbanken og andre købere.

Ifølge Per Svehag bliver kundeprojekterne stadigt mere komplicerede og kræver lokal tilstedeværelse ude i verden, og derfor søger Danoffice flere medarbejdere til både hovedkontoret i Svendborg samt 17 nye ansatte til to kontorer i henholdsvis Uganda og Schweiz.

»Med kontoret i Uganda og Schweiz kommer vi tættere på vores kunder i regionerne og vil være i stand til at tilbyde teknisk assistance inden for en time,« siger Per Svehag.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS