Danoffice vinder FN-ordre til 260 millioner kroner

It-forhandler i Svendborg får for anden gang på halvandet år en trecifret millionordre fra FN og satser nu på at fordoble virksomhedens omsætning til en milliard kroner inden 2012.

En ny ordre på FN’s samlede forbrug af printtoner er landet hos it-forhandleren Danoffice i Svendborg. Ordren kommer kun halvandet år efter, at FN gav Danoffice en ordre på 300 millioner kroner, og nu har Danoffice en plan om at sælge endnu mere it til FN og andre statslige og ikke-statslige hjælpeorganisationer.

»Vi har rigtigt travlt, da vores målsætning for 2015 er en årlig omsætning på en milliard kroner, en sund bundlinje samt at være Fyns bedste arbejdsplads,« siger Per Svehag, der er administrerende direktør i Danoffice.

Forhandleren har specialiseret sig i at sælge it til verdensorganisationen og hævder, at den sidder på en fjerdedel af markedet for køreklare it-løsninger til verdens hjælpeorganisationer som FN og Verdensbanken og andre købere.

Ifølge Per Svehag bliver kundeprojekterne stadigt mere komplicerede og kræver lokal tilstedeværelse ude i verden, og derfor søger Danoffice flere medarbejdere til både hovedkontoret i Svendborg samt 17 nye ansatte til to kontorer i henholdsvis Uganda og Schweiz.

»Med kontoret i Uganda og Schweiz kommer vi tættere på vores kunder i regionerne og vil være i stand til at tilbyde teknisk assistance inden for en time,« siger Per Svehag.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,