Danoffice vinder FN-ordre til 260 millioner kroner

It-forhandler i Svendborg får for anden gang på halvandet år en trecifret millionordre fra FN og satser nu på at fordoble virksomhedens omsætning til en milliard kroner inden 2012.

En ny ordre på FN’s samlede forbrug af printtoner er landet hos it-forhandleren Danoffice i Svendborg. Ordren kommer kun halvandet år efter, at FN gav Danoffice en ordre på 300 millioner kroner, og nu har Danoffice en plan om at sælge endnu mere it til FN og andre statslige og ikke-statslige hjælpeorganisationer.

»Vi har rigtigt travlt, da vores målsætning for 2015 er en årlig omsætning på en milliard kroner, en sund bundlinje samt at være Fyns bedste arbejdsplads,« siger Per Svehag, der er administrerende direktør i Danoffice.

Forhandleren har specialiseret sig i at sælge it til verdensorganisationen og hævder, at den sidder på en fjerdedel af markedet for køreklare it-løsninger til verdens hjælpeorganisationer som FN og Verdensbanken og andre købere.

Ifølge Per Svehag bliver kundeprojekterne stadigt mere komplicerede og kræver lokal tilstedeværelse ude i verden, og derfor søger Danoffice flere medarbejdere til både hovedkontoret i Svendborg samt 17 nye ansatte til to kontorer i henholdsvis Uganda og Schweiz.

»Med kontoret i Uganda og Schweiz kommer vi tættere på vores kunder i regionerne og vil være i stand til at tilbyde teknisk assistance inden for en time,« siger Per Svehag.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse