Hitachi vælger dansk Arrow ECS som distributør

Danske Arrow ECS skal gå forrest som det første europæiske land i Hitachis nye forhandlersatsning.

Storageproducenten Hitachi Data Systems vil lade Arrow ECS i Århus overtage al distribution til Hitachis danske forhandlere. Det sker som led i en ny kanalstrategi, der har europæisk sigte.Her skal Danmark være det første europæiske land, hvor Arrow ECS distributerer HDS-produkter.

Hidtil har HDS især lagt vægten på det største kunder, men efter at have registreret en firedobling af markedsandelen til 12 procent på midtmarkedet, har producenten set et behov for at have forhandlernes hjælp til at sælge.

»Vi ønsker at blive styrket på service og implementering til mellemstore kunder, og Arrow ECS fylder godt på det danske valuemarked. Arrow ECS er den helt oplagte distributør af Hitachi Data Systems’ produkter. De har størrelsen, ekspertisen og erfaringen med udrulningen af store og forretningskritiske storageløsninger,« siger Michael Brødegaard, der er markedsdirektør i HDS.

Han har oplevet, at HDS på europæisk plan i de seneste tre år har fået en hel anden positiv accept af den indirekte salgsmodel, og herhjemme har Michael Brødegaard oplevet værdien af at bruge et forhandlernet.

»De seneste to år har vi set, at den væsentligste vækst er kommet fra partnerne,« siger Michael Brødegaard.

Hitachi Data Systems har hidtil solgt direkte til »under 10 slutkunder« i Danmark, og Michael Brødegaard understrger, at han ikke vil have flere direkte kunder ind under Hitachis vinger.

»Al vækst skal komme fra partnerne«, fastslår Michael Brødegaard.

Arrow-aftalen træder i kraft 1. juli og omfatter samlede storagesystemer fra Hitachi Data Systems med vægt på modulær storage. Hitachi leverer også harddiske og andre storagekomponenter som enkeltdele, og de bliver både nu og fremover distribueret af distributøren Tech Data som led i en europæisk aftale, og Michael Brødegaard understreger, at de to produktområder fungerer uafhængigt af hinanden.
 

Jyske Bank

Forretningsudvikler til porteføljestyring

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS