Hitachi vælger dansk Arrow ECS som distributør

Danske Arrow ECS skal gå forrest som det første europæiske land i Hitachis nye forhandlersatsning.

Storageproducenten Hitachi Data Systems vil lade Arrow ECS i Århus overtage al distribution til Hitachis danske forhandlere. Det sker som led i en ny kanalstrategi, der har europæisk sigte.Her skal Danmark være det første europæiske land, hvor Arrow ECS distributerer HDS-produkter.

Hidtil har HDS især lagt vægten på det største kunder, men efter at have registreret en firedobling af markedsandelen til 12 procent på midtmarkedet, har producenten set et behov for at have forhandlernes hjælp til at sælge.

»Vi ønsker at blive styrket på service og implementering til mellemstore kunder, og Arrow ECS fylder godt på det danske valuemarked. Arrow ECS er den helt oplagte distributør af Hitachi Data Systems’ produkter. De har størrelsen, ekspertisen og erfaringen med udrulningen af store og forretningskritiske storageløsninger,« siger Michael Brødegaard, der er markedsdirektør i HDS.

Han har oplevet, at HDS på europæisk plan i de seneste tre år har fået en hel anden positiv accept af den indirekte salgsmodel, og herhjemme har Michael Brødegaard oplevet værdien af at bruge et forhandlernet.

»De seneste to år har vi set, at den væsentligste vækst er kommet fra partnerne,« siger Michael Brødegaard.

Hitachi Data Systems har hidtil solgt direkte til »under 10 slutkunder« i Danmark, og Michael Brødegaard understrger, at han ikke vil have flere direkte kunder ind under Hitachis vinger.

»Al vækst skal komme fra partnerne«, fastslår Michael Brødegaard.

Arrow-aftalen træder i kraft 1. juli og omfatter samlede storagesystemer fra Hitachi Data Systems med vægt på modulær storage. Hitachi leverer også harddiske og andre storagekomponenter som enkeltdele, og de bliver både nu og fremover distribueret af distributøren Tech Data som led i en europæisk aftale, og Michael Brødegaard understreger, at de to produktområder fungerer uafhængigt af hinanden.
 

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura