Nyt dansk web-knudepunkt udfordrer DIX

Elselskaberne er klar med et alternativ til Dansk Internet Exchange Point.

Artikel top billede

Dansk Internet Exchange Point - bedre kendt som DIX - har fået en konkurrent.

Det er Nianet, der er ejet af 14 danske elselskaber, der  etablere et alternativ, som får navnet EnergIX.

”Nianet har i forvejen åbnet for at vores ejere, elselskaberne, kan udveksle data på tværs af netværk. Det er i praksis blot denne mulighed, vi tilbyder alle andre udbydere – for vi kan se, at behovet er der. Vi har skabt en fleksibel løsning, hvor den fysiske afhængighed i Lyngby, kan skiftes ud med en virtuel opkobling. Det eneste, det kræver, er en opkobling til vores netværk. Dermed slipper udbyderne for, at have udstyr stående hos DTU – nu kan de enten bruge vores system, eller have deres udstyr stående hos dem selv. Dermed kommer udvekslingen af internettrafik til at foregå på et virtuelt knudepunkt, ” siger administrerende direktør Rasmus Helmich, Nianet.

De mulige kunder for EnergIX er de danske teleselskaber og internetudbydere. For at lokke dem til vil Niarnet satse på "teknologi, kvalitet, og sikkerhed", men i første omgang lader det til, at kunderne skal lokkes til med billige priser. Udveksling af trafik hos EnergIX koster 50 procent af prisen i dag.

DIX har i forvejen ikke monopol på udveksling af internet i trafik, så hos UNI-C, der huser DIX, vækker dagens nyhed ikke stor opstandelse.

”Det står jo en hver frit for at lave sine egne forbindelser, og det har mange også gjort i tidens løb. De fleste store teleseleskaber har allerede direkte forbindelser. Der er jo for eksempel ikke meget mening i, at to jyske selskaber skal sende deres trafik til Lyngby, når de udveksler trafik. Så ja, der er allerede masser af forbindelser, og man kan jo sige, at det er også med til at udelukke den tese, at nettet skulle gå i stå, hvis DIX'en falder ud, som vi ser historier om fra tid til anden,” siger teknisk direktør Ole Kjærgaard hos UNI-C til CRNs søstermedie ComON.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice