Nyt dansk web-knudepunkt udfordrer DIX

Elselskaberne er klar med et alternativ til Dansk Internet Exchange Point.

Artikel top billede

Dansk Internet Exchange Point - bedre kendt som DIX - har fået en konkurrent.

Det er Nianet, der er ejet af 14 danske elselskaber, der  etablere et alternativ, som får navnet EnergIX.

”Nianet har i forvejen åbnet for at vores ejere, elselskaberne, kan udveksle data på tværs af netværk. Det er i praksis blot denne mulighed, vi tilbyder alle andre udbydere – for vi kan se, at behovet er der. Vi har skabt en fleksibel løsning, hvor den fysiske afhængighed i Lyngby, kan skiftes ud med en virtuel opkobling. Det eneste, det kræver, er en opkobling til vores netværk. Dermed slipper udbyderne for, at have udstyr stående hos DTU – nu kan de enten bruge vores system, eller have deres udstyr stående hos dem selv. Dermed kommer udvekslingen af internettrafik til at foregå på et virtuelt knudepunkt, ” siger administrerende direktør Rasmus Helmich, Nianet.

De mulige kunder for EnergIX er de danske teleselskaber og internetudbydere. For at lokke dem til vil Niarnet satse på "teknologi, kvalitet, og sikkerhed", men i første omgang lader det til, at kunderne skal lokkes til med billige priser. Udveksling af trafik hos EnergIX koster 50 procent af prisen i dag.

DIX har i forvejen ikke monopol på udveksling af internet i trafik, så hos UNI-C, der huser DIX, vækker dagens nyhed ikke stor opstandelse.

”Det står jo en hver frit for at lave sine egne forbindelser, og det har mange også gjort i tidens løb. De fleste store teleseleskaber har allerede direkte forbindelser. Der er jo for eksempel ikke meget mening i, at to jyske selskaber skal sende deres trafik til Lyngby, når de udveksler trafik. Så ja, der er allerede masser af forbindelser, og man kan jo sige, at det er også med til at udelukke den tese, at nettet skulle gå i stå, hvis DIX'en falder ud, som vi ser historier om fra tid til anden,” siger teknisk direktør Ole Kjærgaard hos UNI-C til CRNs søstermedie ComON.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S