Telenor-bøde på 200.000 for ulovligt gebyr

Forbrugerombudsmanden har tildelt teleselskabet Telenor en bøde af de større for brud på markedsføringsloven.

Det koster dyrt for Telenor, at have  vildledt forbrugerne i en tilbudsavis og på internettet. Nu skal selskabet betale en bøde på 200.000 kroner, oplyser Forbrugerombudsmanden.

Bøden på 200.000 kroner ligger i den høje ende i forhold til andre bøder for brud på markedsføringsloven.

Da Telenor sidste forår reklamerede for bredbånd på hjemmesiderne cybercity.dk og tele2.dk - der var ejet af det daværende Sonofon - informerede internetudbyderen ikke tydeligt nok om mindsteprisen, når kunden købte en computer sammen med et internetabonnement. Også i en hustandsomdelt tilbudsavis var der fejl.

Oprettelsesgebyr og forsendelsesgebyr fremgik ikke tydeligt nok i markedsføringen. Oplysningen om de to gebyrer fremgik i flere tilfælde ikke af hjemmesiderne, og i de tilfælde hvor mindsteudgiften rent faktisk blev oplyst, skete det i et pop up vindue.

Syv andre bredbåndsudbydere blev politianmeldt sammen med Telenor for knap halvandet år siden.

Efter politianmeldelsen gjorde Telenor A/S, der på det tidspunkt havde skiftet navn, Forbrugerombudsmanden opmærksom på, at selskabet i en hustandsomdelt tilbudsavis ved en fejl ikke havde oplyst mindsteudgiften forbundet med at købe en Acer mini-pc med mobilt bredbånd tydeligt nok. Computeren var annonceret til 1 krone på forsiden af tilbudsavisen, og først på side 8 fremgik det, at mindsteprisen reelt var 2.996 kr. Det var også i strid med markedsføringsloven.

Politiet tildeler virksomheder bøder for overtrædelse af markedsføringsloven efter begæring fra Forbrugerombudsmanden. Bøden skifter størrelse, alt efter vurderet kommerciel værdi af den vildledende markedsføring. 

Forbrugerombudsmanden tog det som en formildende omstændighed, at Telenors datterselskaber ophørte med markedsføringen på hjemmesiderne efter Forbrugerombudsmandens henvendelse, og at Telenor A/S har medvirket til efterforskningen af sagen. Desuden får Telenor ros for at have stoppet uddelingen af en del af tilbudsaviserne, så en del ikke nåede frem til forbrugerne.

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)