Telenor-bøde på 200.000 for ulovligt gebyr

Forbrugerombudsmanden har tildelt teleselskabet Telenor en bøde af de større for brud på markedsføringsloven.

Det koster dyrt for Telenor, at have  vildledt forbrugerne i en tilbudsavis og på internettet. Nu skal selskabet betale en bøde på 200.000 kroner, oplyser Forbrugerombudsmanden.

Bøden på 200.000 kroner ligger i den høje ende i forhold til andre bøder for brud på markedsføringsloven.

Da Telenor sidste forår reklamerede for bredbånd på hjemmesiderne cybercity.dk og tele2.dk - der var ejet af det daværende Sonofon - informerede internetudbyderen ikke tydeligt nok om mindsteprisen, når kunden købte en computer sammen med et internetabonnement. Også i en hustandsomdelt tilbudsavis var der fejl.

Oprettelsesgebyr og forsendelsesgebyr fremgik ikke tydeligt nok i markedsføringen. Oplysningen om de to gebyrer fremgik i flere tilfælde ikke af hjemmesiderne, og i de tilfælde hvor mindsteudgiften rent faktisk blev oplyst, skete det i et pop up vindue.

Syv andre bredbåndsudbydere blev politianmeldt sammen med Telenor for knap halvandet år siden.

Efter politianmeldelsen gjorde Telenor A/S, der på det tidspunkt havde skiftet navn, Forbrugerombudsmanden opmærksom på, at selskabet i en hustandsomdelt tilbudsavis ved en fejl ikke havde oplyst mindsteudgiften forbundet med at købe en Acer mini-pc med mobilt bredbånd tydeligt nok. Computeren var annonceret til 1 krone på forsiden af tilbudsavisen, og først på side 8 fremgik det, at mindsteprisen reelt var 2.996 kr. Det var også i strid med markedsføringsloven.

Politiet tildeler virksomheder bøder for overtrædelse af markedsføringsloven efter begæring fra Forbrugerombudsmanden. Bøden skifter størrelse, alt efter vurderet kommerciel værdi af den vildledende markedsføring. 

Forbrugerombudsmanden tog det som en formildende omstændighed, at Telenors datterselskaber ophørte med markedsføringen på hjemmesiderne efter Forbrugerombudsmandens henvendelse, og at Telenor A/S har medvirket til efterforskningen af sagen. Desuden får Telenor ros for at have stoppet uddelingen af en del af tilbudsaviserne, så en del ikke nåede frem til forbrugerne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura