Ny bog om glorværdig dansk datalogihistorie

Datalogisk Institut i København, det første i verden, udgiver bog.

Alle har en bærbar, en mobil eller et andet elektronisk apparat, som de bruger hver dag. Men langt fra alle sætter pris eller forstår det arbejde, der ligger bag vores teknologiske apparater. Det vil Datalogisk Institut på Københavns Universitet lave om på.

Instituttet fejrer i denne måned 40 års jubilæum. Det bliver fejret med en fest i denne måned og en bogudgivelse. Bogen ”Den digitale revolution – fortællinger fra datalogiens verden” skal give et indblik i det arbejde, som har muliggjort, at computere ikke længere er noget, der fylder et parcelhus men i stedet kan ligge i vore lomme.

Altså en bred introduktion til aktuel datalogisk forskning. Bogen består af indlæg fra flere forskere.
En lille forsmag på historiefortællingen kan man få i en artikel fra 2003, hvor Christian Gram opsummerer datalogiens historie. Find den i pdf-version hos DIKU.

Bogen kan købes fra den 30 september. Deltagere til DIKUs jubilæumsfest får bogen gratis. Ved jubilæumssymposiet kan man også opleve DIKUs grundlægger Peter Naur. På talerstolen vil man også finde eks-Microsoft udvikleren Charles Simonyi.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S