Ny bog om glorværdig dansk datalogihistorie

Datalogisk Institut i København, det første i verden, udgiver bog.

Alle har en bærbar, en mobil eller et andet elektronisk apparat, som de bruger hver dag. Men langt fra alle sætter pris eller forstår det arbejde, der ligger bag vores teknologiske apparater. Det vil Datalogisk Institut på Københavns Universitet lave om på.

Instituttet fejrer i denne måned 40 års jubilæum. Det bliver fejret med en fest i denne måned og en bogudgivelse. Bogen ”Den digitale revolution – fortællinger fra datalogiens verden” skal give et indblik i det arbejde, som har muliggjort, at computere ikke længere er noget, der fylder et parcelhus men i stedet kan ligge i vore lomme.

Altså en bred introduktion til aktuel datalogisk forskning. Bogen består af indlæg fra flere forskere.
En lille forsmag på historiefortællingen kan man få i en artikel fra 2003, hvor Christian Gram opsummerer datalogiens historie. Find den i pdf-version hos DIKU.

Bogen kan købes fra den 30 september. Deltagere til DIKUs jubilæumsfest får bogen gratis. Ved jubilæumssymposiet kan man også opleve DIKUs grundlægger Peter Naur. På talerstolen vil man også finde eks-Microsoft udvikleren Charles Simonyi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse