Google viser de første Chromebooks

Nu kommer de første bærbare computere med det webbaserede Chrome OS.

Artikel top billede

Den 15. juni kommer de første bærbare computere med Chrome OS på markedet. Det blev annonceret onsdag på Google I/O konferencen i San Francisco. De nye Chromebooks betegnes som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren.

En Chromebook booter op på kun 8 sekunder, har Wi-Fi og mulighed for 3G, og den bruger browseren som platform. Alle programmerne kører som webapplikationer. Batteriet holder mellem seks og otte timer.

De to første hardwarepartnere er Samsung og Acer. Begge kommer med deres første modeller den 15. juni. Samsung lancerer en model med 12,1-tommers display og Intel Atom processor. Den har indbygget webcam, to USB-porte og indstikplads til kort. Den skal koste 429 dollar.

Acers første model har en 11,6-tommers skærm, Atom-processor og er lidt lettere end Samsungs model (1,34 kilo i forhold til Samsungs 1,48 kilo). Prisen bliver 499 dollar.

Google vil tilbyde en særlig pakkeløsning til virksomheder og studerende, der kan leje en Chromebook for henholdsvis 28 og 20 dollar om måneden. Denne pakke indeholder også adgang til en webkonsol til administration af computerne, support og løbende opdateringer.

Google vil så udskifte computeren regelmæssigt med nyere modeller uden at brugeren skal betale ekstra.

De automatiske opdateringer til Chrome OS skal sørge for at computeren bliver hurtigere med tiden – i modsætning til Windows, der er kendt for at blive langsommere. Brugerens data bliver gemt i skyen og er så tilgængelige på alle netopkoblede enheder. Det skulle også give en meget høj sikkerhed – hvis man ellers stoler på skyen.

I forhold til prototypen CR-48, der blev vist for et år siden, er der sket en række forbedringer. Der er indbygget en ny forbedret trackpad og begge nye Chromebooks har en dual-core-processor. Adobe Flash kører også under ChromeOS nu.

De vigtigste applikationer er også tilgængelige offline: Google Mail, Google Docs og Google Calendar.

Google har frigivet alle API'er og satser på åben teknologi. Brugeren kan selv tilpasse og udskifte computerens kernel. Med software fra Citrix og Vmware skulle det også være muligt at køre normale applikationer på computerne.

Senere kommer en Chromebox, der kan tilsluttes til et større display.

De særlige Chromebook-abonnementer bliver i første omgang lanceret i seks lande, herunder USA, Tyskland, Frankrig og Storbritannien, og senere udvidet til flere lande. Danmark er ikke med i den første gruppe.

KMD A/S

Senior Full Stack Developer

Københavnsområdet

Everllence

Business Analyst - AI Solutions

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S