Pcsys sparer sig til millionoverskud

salg af lager-løsninger og mobilt udstyr giver rekordoverskud på 1,2 millioner kroner hos Pcsys efter et år med fyringer og sparerunder.

Et fast blik på omkostningerne har givet it-forhandleren Pcsys det største overskud i en årrække. I et netop offentliggjort årsregnskab har Pcsys fået et overskud på 1,2 millioner kroner før skat.

Forhandleren sælger håndterminaler og anden it til lagervirksomheder indenfor blandt andet fødevarebranchen og medicinalindustrien. Og mens nogle kundegrupper har tabt pusten, har mennesker stadig brug for mad og medicin uanset om der er krise eller ej.

»Mens markedet generelt er gået nedad, har vi vundet markedsandele og er sandsynligvis den største spiller inden for mobilt udstyr til dataopsamling,« siger administrerende direktør Klaus Juhl.

Pcsys’ overskud er fordoblet på trods af, at året har givet to store tilbageslag for Pcsys, der har måtte sige farvel til både sine driftsaftale med flyselskabet Sterling, der gik konkurs og finansvirksomheden GE, der flyttede sin it-drift til udlandet. Med hver kunde forsvandt et par ansatte, og i alt er antallet af medarbejdere hos Pcsys faldet med otte fuldtidsansatte i løbet af året. Mens omsætningen blev 42 millioner kroner og stort set er den samme som året før, har Pcsys især sparet sig til det store overskud ved at bruge 1,5 millioner kroner mindre på lønningsbudgettet.

»Det er korrekt at vi har reduceret på vores fastansatte stab og outsourcet eller effektiviseret vores marketing, salg og administration. Men vi udfører i dag mindst lige så mange marketing- og salgsaktiviteter med færre, men mere effektive ressourcer,« siger Klaus Juhl, der oplyser at der nu er knap 30 ansatte på Pcsys’ kontorer i Brøndby og østjyske Hinnerup samt nogle freelancere.

Han syntes, at Pcsys har gjort det godt i løbet af året, fordi man har været gode til at styre omkostningerne og vinde markedsandele på et faldende marked.

»Vi har været i stand til at holde fast i omsætningen, og det er det, der tæller,« siger Klaus Juhl.
 

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S