Rekordkvartal for Microsoft

Microsoft tjener penge på stort set alle forretningsområder. Office-afdelingen er som et af de få forretningsområder gået tilbage, men til gengæld gav spilafdelingen for overskud for første gang i sidste kvartal.

Pengene ruller ind hos Microsoft. Overskuddet er øget på stort set alle områder, og på de få underskudsområder er minusset blevet mindre.

Sammenlignet med samme kvartal i 2003 blev omsætningen øget med syv procent til 10,82 milliarder dollars (knap 70 milliarder kroner). Resultatet gik 45 procent frem i forhold til året før til 4,75 milliarder dollars (cirka 29,3 milliarder kroner) i kvartalet, der er det andet i Microsofts regnskabsår. Det er de bedste kvartalsresultat nogensinde, skriver digi.no.

Dog skuffer Office-afdelingen, hvor omsætningen gik tilbage fra 2,86 milliarder dollars (17,6 milliarder kroner) til 2,78 milliarder dollars (17,2 milliarder kroner). Her kan man til gengæld glæde sig over, at driftsoverskuddet er øget med elleve procent til 2,03 milliarder dollars (12,5 milliarder kroner). Tilbagegangen kan forklares med, at samme kvartal i 2003 var særligt indbringende for Office-afdelingen, og at Microsoft presses af konkurrenternes open source-programmer.

Microsoft ser dog ud til at tjene ind på gyngerne, hvad de har mistet på karrusellen.

Både Serverafdelingen, Windowsafdelingen, Microsoft Business Solutions, MSN og afdelingen for indhold til mobiltelefoner og PDA'er har nemlig øget omsætningen i forhold til året før.

På spil og underholdningsfronten kunne Microsoft Home Entertainment til gengæld for første gang præsentere et overskud. Her havnede driftoverskuddet på 84 millioner dollars (cirka 520 millioner kroner) mod et underskud på 397 millioner dollars (cirka 2,4 milliarder kroner) i samme kvartal året før. Det skyldes en stor omsætning af Xbox-konsollen og spillet Halo 2.

De glade dage i spilafdelingen varer dog næppe ved. I løbet af 2005 kommer der sandsynligvis nye spilkonsoller fra både Sony og Microsoft, og konkurrencen vil tære på udviklingsomkostningerne, skriver digi.no.

For indeværende kvartal stiller Microsoft en omsætning mellem 9,7 og 9,8 milliarder dollars (60,6 milliarder kroner) i udsigt. Det er mere end analytikerne forventede, og kursen på Microsofts aktier steg efter annonceringen.

For regnskabsåret, der slutter 30. juni 2005, spår Microsoft en omsætning mellem 39,8 og 40 milliarder dollars (247,5 milliarder kroner) og et driftsoverskud mellem 16,5 og 16,7 milliarder dollars (103,3 milliarder kroner).

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS