Dells serversalg overskygges af Sun

Samlet set går serversalget tilbage, viser en global Gartner-analyse. IBM er fortsat størst, HP nr. 2, mens Dell har måttet forlade 3. pladsen til fordel for Sun.

Det er ikke kun på pc-området, at Dells direkte-model er trængt tilbage af traditionelle kanalspillere. Også når det gælder server-markedet, er kunderne blevet mindre tilbøjelige til at følge Dells slogan og droppe mellemmanden.

Blandt de fem store serverleverandører var det dog kun Sun, der formåede øge sin markedsandel på det globale marked, viser foreløbige tal fra analyseinstituttet Gartner.

Målt i omsætning steg Suns markedsandel fra 9,6 procent i 2005 til 10,8 procent i 2006. Det betyder, at Sun overtager tredjepladsen fra Dell.

Der er ikke tale om en jordsskreds-sejr til Sun, for Dells markedsandel blev blot reduceret fra 10,5 til 10,2 procent, så der kun er en halv procent mellem parterne.

Totalt set voksede servermarkedet med 2,0 procent fra 2005 til 2006.

Især i fjerde kvartal gik salget af x86-servere langsomme en mange havde håbet. Ifølge Gartneranalytikeren Jeffrey Hewitt er salgscyklussen blevet langsommere, fordi mange kunder venter på quad-core processorer, ligesom servervirtualisering skulle have en del af æren for salgsnedgangen.

Størst tilbagegang var der på Unix-fronten. Det samlede salg af Risc- og Itanium-baserede servere faldt med 1,6 procent målt på antal solgte enheder, og med 0,8 procent målt på omsætning.

Genrelt var der fremgang i 2006 hos verdens største serverleverandør, IBM.

IBM øgede sin dominans en smule til 32,1 procent af det samlede servermarked, mens HP gik tilbage fra 28,2 til 27 procent.

Gartner vurderer, at IBMs fremgang primært skyldes mainframes (zSeries), som gav et mersalg på 10,3 procent, og x86-servere, som voksede med syv procent. IBMs Power-baserede servere faldt med henholdsvis 1,2 procent for pSeries- og 14,1 procent for iSeries-servere.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network