Revisorrøffel til Røsler Holding

Revisor i Røsler Holdning mener, at regnskabet er misvisende og undervurderer underskuddet med 104 millioner kroner. Det afviser direktør Torben Røsler, der mener, at It Factory-skandalen får revisoren til at overreagere.

Ifølge revisoren burde underskuddet før skat i Røsler Holding have været 140 millioner kroner. Men i det regnskab, som selskabet har afleveret til myndighederne er underskuddet kun opgjort til knap 36 millioner kroner. Derfor bliver årsregnskabet undsagt af revisoren, der mener at det ikke er retvisende. Direktør og ejer Torben Røsler mener dog, at revisoren har overreageret.

»Der findes en simpel forklaring på, hvorfor regnskabet ser ud som det gør. Vi har overtaget nogle ejendomme fra datterselskab efter aftale med vores banker. Jeg mener, at revisoren har overdrevet. Stein Bagger-sagen har gjort, at alle er lidt følsomme,« siger Torben Røsler.
Han mener i øvrigt, at revisorpåtegnelsen er underordnet, fordi selskabet kun har to aktionærer, ham selv om makkeren Jakob Nielsen, og at overtagelsen af ejendommene fra datterselskabet er sket efter aftale med de kreditgivende banker.

Det får Torben Røsler medhold i fra kanal-iagttageren og regnskabseksperten Lars Krull, der er Senior Advisor ved Aalborg Universitet.

»Der er måske 400-500 selskaber der får den påtegning i år på grund af krisen. Det skyldes at de ejer ejendomme. Men spørger du mig om det et problem for Røsler med den her påtegning. vil jeg nok hælde til den konklusion, at det ikke er et problem. Kreditorerne må kende til situationen. Og stort set al den gæld han har er i ejendomme. Det bliver kun et problem, hvis han ikke tjener penge nok til at betale kreditorerne,« siger Lars Krull.

Lars Krull påpeger i øvrigt, at hvis man tager revisorens forbehold med, så er regnskabet jo retvisende. Og giver dermed et reelt billede af selskabet.

Selv lover Torben Røsler, at næste regnskab bliver meget bedre.

»Tallene i det her regnskab skyldes, at vi laver en intern handel. Vores ejendomsselskab Casa Nord har købt ejendomme af Kirk Ejendomme (som efterfølgende er gået konkurs red.). I den forbindelse skal man have nogle ejendomsvurderinger. De vurderinger bliver lavet på baggrund af, at Kirk ejendomme skal tvangssælge sine aktiver. Vi handler ejendommene til gælden i selskaberne. Og det gør vi også for at beskytte banken mod konkursen i Kirk Ejendomme. Om seks måneder afleverer vi et regnskab, som ser markant anderledes ud, « lover Torben Røsler.

Røde Kors

Data & Digitalisation Officer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Elektronik fagteknikker til Udviklingsdivisionen i FMI

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef for IAM, CMDB og ITSM til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job