Revisorrøffel til Røsler Holding

Revisor i Røsler Holdning mener, at regnskabet er misvisende og undervurderer underskuddet med 104 millioner kroner. Det afviser direktør Torben Røsler, der mener, at It Factory-skandalen får revisoren til at overreagere.

Ifølge revisoren burde underskuddet før skat i Røsler Holding have været 140 millioner kroner. Men i det regnskab, som selskabet har afleveret til myndighederne er underskuddet kun opgjort til knap 36 millioner kroner. Derfor bliver årsregnskabet undsagt af revisoren, der mener at det ikke er retvisende. Direktør og ejer Torben Røsler mener dog, at revisoren har overreageret.

»Der findes en simpel forklaring på, hvorfor regnskabet ser ud som det gør. Vi har overtaget nogle ejendomme fra datterselskab efter aftale med vores banker. Jeg mener, at revisoren har overdrevet. Stein Bagger-sagen har gjort, at alle er lidt følsomme,« siger Torben Røsler.
Han mener i øvrigt, at revisorpåtegnelsen er underordnet, fordi selskabet kun har to aktionærer, ham selv om makkeren Jakob Nielsen, og at overtagelsen af ejendommene fra datterselskabet er sket efter aftale med de kreditgivende banker.

Det får Torben Røsler medhold i fra kanal-iagttageren og regnskabseksperten Lars Krull, der er Senior Advisor ved Aalborg Universitet.

»Der er måske 400-500 selskaber der får den påtegning i år på grund af krisen. Det skyldes at de ejer ejendomme. Men spørger du mig om det et problem for Røsler med den her påtegning. vil jeg nok hælde til den konklusion, at det ikke er et problem. Kreditorerne må kende til situationen. Og stort set al den gæld han har er i ejendomme. Det bliver kun et problem, hvis han ikke tjener penge nok til at betale kreditorerne,« siger Lars Krull.

Lars Krull påpeger i øvrigt, at hvis man tager revisorens forbehold med, så er regnskabet jo retvisende. Og giver dermed et reelt billede af selskabet.

Selv lover Torben Røsler, at næste regnskab bliver meget bedre.

»Tallene i det her regnskab skyldes, at vi laver en intern handel. Vores ejendomsselskab Casa Nord har købt ejendomme af Kirk Ejendomme (som efterfølgende er gået konkurs red.). I den forbindelse skal man have nogle ejendomsvurderinger. De vurderinger bliver lavet på baggrund af, at Kirk ejendomme skal tvangssælge sine aktiver. Vi handler ejendommene til gælden i selskaberne. Og det gør vi også for at beskytte banken mod konkursen i Kirk Ejendomme. Om seks måneder afleverer vi et regnskab, som ser markant anderledes ud, « lover Torben Røsler.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Sikkerhed | København

Identity Festival 2026 - København

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS