Slutspillet om digital signatur i gang

Videnskabsministeriet regner med at præsentere den digitale signatur-løsning til danske virksomheder og borgere i løbet af en uge. To konsortier dyster om opgaven, og ifølge Dansk IT er det afgørende, at netbankerne kommer med.

Videnskabsminister Helge Sander (V) vil inden for de kommende dage pege på den kommende leverandør af den digitale signatur, som staten vil stille gratis til rådighed for alle borgere og virksomheder i Danmark.

Kampen står mellem to leverandører, der i disse timer håber og venter.

Valget kan blive helt afgørende for, hvordan den digitale borgerservice kommer til at se ud i fremtiden og dermed også for positionen på markedet for digital signatur.

De to mulige leverandører, der dyster, er TDC på den ene side og på den anden et konsortium bestående af KMD, PBS og DMdata, der ejes af A.P. Møller, Danske Bank og WM-data.

IBM var oprindeligt også med i opløbet, men trak sig sidste år.

Erfaringer i Norden

Konsortiet står umiddelbart i en god position og peger selv ihærdigt mod Sverige og Finland, hvor myndighederne har indgået aftaler om digitale signaturer med en række store banker. Netbankerne har givet den finansielle sektor erfaring med digital signatur.

I Sverige drejer det sig om seks store banker, mens man i Finland indledte samarbejde med bankerne, efter det stod klart, at finnerne vendte ryggen til det første forsøg - et chipbaseret borgerkort.

Bankforbindelse afgørende
Det er under alle omstændigheder afgørende, at den løsning, der vælges, skal kunne bruges i forbindelse med netbankerne.

Det mener direktøren for Dansk IT, Tony Franke. Han siger til Erhvervsbladet, at det kan blive meget svært at få succes med den digitale signatur, hvis ikke man vælger en løsning, der kan bruges i relation til netbankerne.

Han understreger dog, at det ikke nødvendigvis betyder, at det konsortium, som bankerne er med, er den rigtige løsning.

Den holdning støtter Dansk Handel & Service. Her mener udviklingschef Markus Bjørn Kraft, at det er helt afgørende, at en ny digital signatur hurtigt vil kunne nå en kritisk masse.

- Og det vil en bankløsning sikre, siger han til Erhvervsbladet.

Milepæl mod digital forvaltning

Den digitale signatur er et af milepælene i indførelsen af den digitale forvaltning.

Signaturen vil betyde, at borgere og virksomheder kan underskrive dokumenter digitalt via for eksempel internet.

Videnskabsministeriet oplyser, at det ikke kan udelukkes, at der vil blive valgt en kombination af de to tilbudte løsninger.

Ministeriet indleder i dag de afsluttende forhandlinger med parterne og venter at kunne præsentere den endelige løsning i slutningen af næste uge.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S