SAP headhunter kanaldirektør hos Columbus

Den tyske softwareproducent vil vokse på midmarket og ansætter kanalveteranen Maja Løve Dybdahl som ansvarlig for den nordiske kanalforretning.

Artikel top billede

SAP sætter nu streg under sin satsning på salg til mindre kunder, og ansætter den erfarne Maja Løve Dybdahl som nordisk kanalchef. Hun kommer fra et chefjob hos konkurrenten Columbus IT, hvor hun i alt har været ansat i 14 år. Der har hun har haft forskellige ledende stillinger med jobs i blandt andet Tjekkiet, Filippinerne og Singapore.

SAP har over de seneste to år tredoblet sin sit salg gennem partnere, og med ansættelsen af Maja Løve Dybdahl signalerer software-koncernen, at man fortsat går efter at udvide sine markedsandele i den lavere af markedet for forretningsløsninger.

»SAP kommer ind i det her marked med nogle store muskler, og det synes jeg er spændende at være en del af. Jeg har indtil nu siddet med Microsoft-produkter og kan se, at SAP virkelig har noget at byde på,« siger Maja Løve Dybdahl.

Hos SAP får hun det overordnede ansvar for videreudvikling og gennemførelse kanalstrategien i Norden og Baltikum.

»Jeg ved, hvordan man som partner hos en global softwarevirksomhed tænker, hvilke udfordringer man skal løfte, og hvordan man skal prioritere. Jeg har været med til at stable partnerforretninger på benene i både Danmark, Tjekkiet og Singapore, og en af mine vigtigste opgaver hos SAP bliver at understøtte partnerne med en solid pipeline og flere nye kunder, der kan sikre et konstant højt aktivitetsniveau henover hele året,« fortæller Maja Løve Dybdahl.

SAP har ifølge egne oplysninger målt den største omsætning som leverandør af forretningssystemer i Norden.

»Vores strategi med at have et stort fokus på partnerkanalen har båret frugt, og derfor skal vi også løbende styrke den del af SAP. Majas store erfaring med at drive en international konsulentforretning og hendes kendskab til business-dynamikken hos softwarepartnere vil uden tvivl hjælpe os med at bibeholde en velfungerende og profitabel partnerkanal. Desuden håber vi selvfølgelig på, at Majas baggrund kan være med til at vinde endnu flere markedsandele fra konkurrenterne,« siger direktør i SAP Nordics Peter Ditlev, som med sin nye kanaldirektør ønsker at styrke sin volumenforretning inden for CRM og business intelligence

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec