Kort nyt: Episerver ind hos Kunde & Co, Sirius IT får svensk regeringsordre

Svenske CMS-producent får reklamebureau som partner. Den svenske regerings hjemmeside skal driftes af Sirius IT.

EpiserverDen svenske producent af software til at præsentere indhold på internethjemmesider, Episerver har lavet en aftale med det danske reklamebureau Kunde & Co om deres Content Managament System. Med aftalen vil Episerver levere it-platformen, som Kunde & Co. tilbyder sine kunder i fremtiden. Episerver baserer sin forretningsmodel på partnerskaber med fx markedsføringsvirksomheder og sælger på den måde sine teknologier gennem partnere. EPiServer forventer, at man med ordren det nye strategiske samarbejde vil øge kundetilgangen i Danmark med 20 procent i 2008.

Sirius IT: Det svenske Regeringskansli har indgået aftale med Sirius IT om forvaltning og drift af websitet www.regeringen.se. Aftalen giver Sirius IT ansvar for funktion og teknisk drift, applikationsdrift og applikationsforvaltning. Det fremgår af en pressemeddelelse fra selskabet. Driftstjenesterne leveres af Tietoenator, som er underleverandør. Sirius IT består af 400 medarbejdere i Norge, Sverige og Danmark. Selskabet er delvis ejet af det islandske holdingselskab Skipti, hvis datterselskaber især er aktive indenfor telekommunikation.


Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job