Amitech-chef skifter til Elbek & Vejrup

Efter 10 år som salgs- og marketingschef i Amitech har Jan Bandsberg fået nyt job hos Århus-virksomheden Elbek og Vejrup.

Den tidligere salgs- og marketingschef i Amitech Jan Bandsberg Nielsen er startet i nyt job som Marketingchef i Elbek & Vejrup, der udvikler it-løsninger til erhvervsvirksomheder.

»Jeg fik et rigtigt godt tilbud, som jeg ikke kunne sige nej til. Samtidig har jeg tidligere arbejdet sammen med direktøren Niels Elbek, som jeg kender rigtig godt, så der var ikke så meget at betænke sig på,« siger Jan Bandsberg Nielsen.

Indtil videre har administrerende direktør i Amitech, Lars Bjerg overtaget de udadvendte aktiviteter, som Jan Bandsberg Nielsen tidligere havde ansvar for.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4. juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S