Brancheforening frygter ikke øst-invasion

I en nylig offentliggjort undersøgelse fra arbejdsgiverforeningen for Handel, Transport og Serviceerhvervene, HTS, vurderer cheføkonom Jens Brendstrup, at EU's udvidelse mod øst vil koste 23.000 danskere deres job inden for de første ti år.

Det sker fordi, en stor del af produktionen vil blive flyttet til de nye EU-lande, hvor arbejdskraften er billigere. Den gennemsnitlige månedsløn i de nye EU-lande (på nær Slovenien) er under 500 Euro om måneden - svarende til 3700 kroner - hvilket er under en fjerdedel af det samlede EU-gennemsnit.

Trods det negative scenarium afviser IT-Brancheforeningens formand Jakob Lyngsø, at udvidelsen mod øst kommer til at koste job i den danske it-branche. Tværtimod, mener han.

»De nye EU-lande vil give betydelige eksportmuligheder for den danske it-branche, fordi landene udviklingsmæssigt er et stykke under det niveau, de øvrige EU-lande har. Derfor er der behov for en række moderniseringer i både det private erhvervsliv og den offentlige sektor, og heri er der et stort potentiale for de danske it-selskaber. Men vi kommer til at kæmpe om opgaverne i skarp konkurrence med en del af de øvrige EU-lande,« forklarer Jakob Lyngsø, der dog ikke selv har foretaget beregninger i samme stil som HTS.

Jakob Lyngsø vurderer, at der vil være muligheder for alle dele af branchen, da der er en meget bred palette af opgaver, som skal løses. Samtidig mener han, at det skal udnyttes, at Danmark i flere år har haft en god kontakt til nogle af de mindre lande - blandt andet de baltiske.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS