Wiklieaks eftersøger Præsident Bushs emails?

Wikileaks vil lække dokumenter der afslører hvad der foregår i Det Onde Bjerg, hvem KGB udpeger som Kennedys morder, hvad der foregår på Bilderberg-møderne, hvor George W. Bush's forsvundne emails er, og hvilken rolle den katolske kirke spillede i jødeudryddelserne under 2. verdenskrig.

Efter det forleden blev afsløret, at danske virksomheders dybt fortrolige bankoplysninger er blevet lækket på Wikileaks, har en sand mediestorm på landets erhvervsredaktioner for alvor gjort sitet kendt i Danmark.

Men det er intet imod det fokus, der vil rette sig mod Wikileaks, hvis de kan afsløre de hemmeligheder, de helst vil have fingre i. Sitet er  ved at lægge sidste hånd på en liste over de vigtigste hemmeligheder. Den ufuldstændige liste rummer mange efterlysninger af rapporter der især beskæftiger sig med afrikanske, østeuropæiske og andre lokalpolitiske forhold. Men Wikileaks efterlyser også dokumenter, der kan give svar på nogle af historiens store spørgsmål.

Udryddede Paven jøderne?

Alle dokumenter, der viser hvordan Vatikanet og Nazityskland samarbejdede, er meget velkomne. Vatikanet er blevet beskyldt for at lade stå til, mens nazisterne søgte at udrydde jøderne. Pave Pius XII, der var pave under krigen, var Vatikanets ambassadør i Berlin frem til 1939 og hans samarbejde med Hitler er ikke klarlagt. De tilgængelige dokumenter er omgærdet af stor mystik, og Vatikanet påstår at flere dokumenter er gået tabt. Wikileaks ønsker også dokumenter der viser den katolske kirkes medvirken til nazisters flugt til Argentina.

Eksisterer Dødens Hånd endnu?

Hemmeligheder om den kolde krig spiller også en rolle for Wikileaks. Især vil sitet gerne offentliggøre oplysninger om Sovjetunionens  dødbringende program Perimtr eller Dead Hand, som var et system der muliggjorde et kontrangreb, hvis USA smed bomberne først eller angreb Sovjets ledere. Selv om USA fik ram på lederne, så ville kontra-atomangrebet stadig komme. Et attentat ville derfor være lig med millioner menneskers dødsdom. Med andre ord var systemet en personlig bodyguard af masseødelæggende atomvåben for Sovjetunionens øverste ledelse. Det er uklart om systemet er afviklet eller stadig yder Ruslands leder en sidste sikkerhed.

Hvad skjuler Det Onde Bjerg?

I samme forbindelse vil Wikileaks gerne have fat i dokumenter om Mount Yamantaw, Det Onde Bjerg, der ligger i Ural Bjergene. Så sent som i 90'erne observerede satellitter udgravningsaktivitet i bjerget. Der er placeret to militære garnisioner på toppen af bjerget og i nærheden ligger den lukkede militære by Mezhgorye og atomlaboratoriet Chelyabinsk-70. Al information om hvad der foregår er strengt fortrolig. Der bliver blandt andet spekuleret i, at Det Onde Bjerg er en del af Dead Hand netværket.

Hvem skød Kennedy?

Wikileaks vil også have indblik i hvem de russiske efterretningstjenester mente stod bag mordene på John F. Kennedy, Robert Kennedy og Martin Luther King.

Hvor er George W. Bushs emails?

Mere aktuelt opfordrer Wikileaks borgere med adgang til de fem millioner emails der på mystisk hvis forsvandt under Bush-administrationen, til at lække mailene. De forsvundne emails er et groft brud på Presidential Records Act, der kræver at al materiale vedrørende et præsidentembede bliver bevaret. Sagen er særligt prekær på grund af de borgerrettighedskrænkende beslutninger der blev truffet i Det Hvide Hus efter 11. september.

Hvem styrer verden?

Wikileaks er også interesserede i alle oplysninger om hvad der foregår på de hemmelige møder i Bilderberg-broderskabet. Bilderberg er et uformelt netværk af de mest magtfulde mennesker i verden. De enkelte nationer har flere medlemmer. En del kendte danskere er Bilderbergere. Kritikere af netværket mener, at erhvervslivet og politikere træffer en række forhåndbeslutninger på møderne, som de senere lader som om at de diskuterer i skinforhandlinger i EU, FN og nationale regeringer.

Hvad skal PAN i rummet?

Hvis man ligger inde med viden om, hvorfor USA pludselig har skubbet en række satellit-opsendelser til side, for at få plads til den tophemmelige PAN satellit, så må man gerne kontakte Wikileaks. Satellitten er omgærdet med hemmelighedskræmmeri der langt overgår det som militær- og efterretningssatellitter normalt bliver omgærdet med. Kun få ved, hvem der står bag PAN, hvorfor og hvad den skal bruges til.

Den endelige liste over de mest eftersøgte hemmeligheder bliver offentliggjort senere i år.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-sikkerhedsspecialist med fokus på Governance, risiko, compliance og akkreditering

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Proces Driver i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job