Crayon først med Microsofts licens-certificeringer

Nye guldcertificeringer skal bruges til at vinde markedsandele på det danske softwaremarked.

Artikel top billede

Norskejede Crayons danske afdeling har som den første LAR-forhandler herhjemme opnået status som guldpartner indenfor Microsofts volume licensing og software asset management. Dermed ruster Crayon sig til konkurrencen med andre licens-forhandlere som Atea, KMD, Again og PC-ware.

Crayons danske direktør Charlotte Schnack glæder sig over den nye status, som hun ser som en befæstning af af Crayons danske platform, fordi man nu har papir på sin viden og kompetence på området. For at nå dertil har Crayon måttet uddanne de i alt to gange fire medarbejdere, som Microsoft stiller som krav til sine guldpartnere. Og målet er at vinde yderligere markedsandele på softwaremarkedet.

»Vores kerneforretning er at levere licensering og sofware asset management, så for os er det supervigtigt, at vi er helt i front med at hjælpe kunderne med at få overblik over deres licenser, og som guldpartner har vi nu dokumentation for, at vi kan levere den højeste kvalitet,« siger Charlotte Schnack.

På grund af, at Crayon for nylig er levet børsnoteret kan hun ikke udtale sig om udviklingen på det danske marked, men erklærer sig tilfreds med »den ganske store vækst«, som Crayon Danmark har oplevet det seneste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos