Crayon først med Microsofts licens-certificeringer

Nye guldcertificeringer skal bruges til at vinde markedsandele på det danske softwaremarked.

Artikel top billede

Norskejede Crayons danske afdeling har som den første LAR-forhandler herhjemme opnået status som guldpartner indenfor Microsofts volume licensing og software asset management. Dermed ruster Crayon sig til konkurrencen med andre licens-forhandlere som Atea, KMD, Again og PC-ware.

Crayons danske direktør Charlotte Schnack glæder sig over den nye status, som hun ser som en befæstning af af Crayons danske platform, fordi man nu har papir på sin viden og kompetence på området. For at nå dertil har Crayon måttet uddanne de i alt to gange fire medarbejdere, som Microsoft stiller som krav til sine guldpartnere. Og målet er at vinde yderligere markedsandele på softwaremarkedet.

»Vores kerneforretning er at levere licensering og sofware asset management, så for os er det supervigtigt, at vi er helt i front med at hjælpe kunderne med at få overblik over deres licenser, og som guldpartner har vi nu dokumentation for, at vi kan levere den højeste kvalitet,« siger Charlotte Schnack.

På grund af, at Crayon for nylig er levet børsnoteret kan hun ikke udtale sig om udviklingen på det danske marked, men erklærer sig tilfreds med »den ganske store vækst«, som Crayon Danmark har oplevet det seneste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S