Crayon først med Microsofts licens-certificeringer

Nye guldcertificeringer skal bruges til at vinde markedsandele på det danske softwaremarked.

Artikel top billede

Norskejede Crayons danske afdeling har som den første LAR-forhandler herhjemme opnået status som guldpartner indenfor Microsofts volume licensing og software asset management. Dermed ruster Crayon sig til konkurrencen med andre licens-forhandlere som Atea, KMD, Again og PC-ware.

Crayons danske direktør Charlotte Schnack glæder sig over den nye status, som hun ser som en befæstning af af Crayons danske platform, fordi man nu har papir på sin viden og kompetence på området. For at nå dertil har Crayon måttet uddanne de i alt to gange fire medarbejdere, som Microsoft stiller som krav til sine guldpartnere. Og målet er at vinde yderligere markedsandele på softwaremarkedet.

»Vores kerneforretning er at levere licensering og sofware asset management, så for os er det supervigtigt, at vi er helt i front med at hjælpe kunderne med at få overblik over deres licenser, og som guldpartner har vi nu dokumentation for, at vi kan levere den højeste kvalitet,« siger Charlotte Schnack.

På grund af, at Crayon for nylig er levet børsnoteret kan hun ikke udtale sig om udviklingen på det danske marked, men erklærer sig tilfreds med »den ganske store vækst«, som Crayon Danmark har oplevet det seneste år.

Banedanmark

Stamdatakoordinator

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos