CBC-butikker i front i ny kontorkæde

Den nye frivillige kontorkæde Indeks Office er skabt for at holde kapitalkæder ude af Danmark.

60 kontorforsyninger, der i dag er kunder hos In/Out (det tidligere Bogpa), har dannet den frivillige kæde Indeks Office. Tre ud af fem medlemmer af bestyrelsen er også CBC-medlemmer.

Indeks Office har tilsammen en bruttoomsætning på omkring en milliard. Dermed har de frivillige kontorforretninger, der alle er kunder hos In/Out, dannet et sidestykket til Retail Office, som er en kæde af boghandlere, der handler hos In/Out.

»Idéen er at styrke indkøbet af kontorartikler i Danmark. Det er et udtryk for konsolideringen. Vi skal som frivillige kontorforretninger til at lære at står sammen imod kapitalkæderne,« siger Jan Grye Pedersen, fra Boresko A/S, der er formand for Indeks Office.

Jan Grye Pedersen, der også er medlem af CBC-kæden, forsikrer, at der ikke er nogle modsætninger mellem CBC og Indeks Office.

»Vi ser CBC og andre frivillige kæder som kolleger. Det er kapitalkæderne, der er konkurrenterne,« siger Jan Grye Pedersen.

Udover Jan Grye Pedersen og Boresko er CBC-medlemmerne Sven-Aage Kjær fra Kontor Syd og Ole Frydkjær Petersen fra Kuszon Zolutions medlemmer af bestyrelsen hos Indeks Office.

Jan Gry Pedersen fortæller, at samarbejdet i Indeks Office er nødvendigt for at kunne stå samlet overfor kapitalkæderne og undgå en situation som i USA, hvor de frivillige kontorforretninger på få år er blevet reduceret til kun at sidde på knap 20 procent af markedet.

»Det gælder om at gøre Danmark så uinteressant, at vi opnår en ligevægt i forhold til kapitalkæderne, før vi ender i en 80-20-situation, som i USA,« siger Jan Grye Pedersen.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job