CBC-butikker i front i ny kontorkæde

Den nye frivillige kontorkæde Indeks Office er skabt for at holde kapitalkæder ude af Danmark.

60 kontorforsyninger, der i dag er kunder hos In/Out (det tidligere Bogpa), har dannet den frivillige kæde Indeks Office. Tre ud af fem medlemmer af bestyrelsen er også CBC-medlemmer.

Indeks Office har tilsammen en bruttoomsætning på omkring en milliard. Dermed har de frivillige kontorforretninger, der alle er kunder hos In/Out, dannet et sidestykket til Retail Office, som er en kæde af boghandlere, der handler hos In/Out.

»Idéen er at styrke indkøbet af kontorartikler i Danmark. Det er et udtryk for konsolideringen. Vi skal som frivillige kontorforretninger til at lære at står sammen imod kapitalkæderne,« siger Jan Grye Pedersen, fra Boresko A/S, der er formand for Indeks Office.

Jan Grye Pedersen, der også er medlem af CBC-kæden, forsikrer, at der ikke er nogle modsætninger mellem CBC og Indeks Office.

»Vi ser CBC og andre frivillige kæder som kolleger. Det er kapitalkæderne, der er konkurrenterne,« siger Jan Grye Pedersen.

Udover Jan Grye Pedersen og Boresko er CBC-medlemmerne Sven-Aage Kjær fra Kontor Syd og Ole Frydkjær Petersen fra Kuszon Zolutions medlemmer af bestyrelsen hos Indeks Office.

Jan Gry Pedersen fortæller, at samarbejdet i Indeks Office er nødvendigt for at kunne stå samlet overfor kapitalkæderne og undgå en situation som i USA, hvor de frivillige kontorforretninger på få år er blevet reduceret til kun at sidde på knap 20 procent af markedet.

»Det gælder om at gøre Danmark så uinteressant, at vi opnår en ligevægt i forhold til kapitalkæderne, før vi ender i en 80-20-situation, som i USA,« siger Jan Grye Pedersen.

Læses lige nu

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura