Casalogic ser forretningsmuligheder i Open-Source ERP

Ny Open Source ERP software er under udvikling med Casalogic som sponsor. Softwaren er gratis, og virksomheden forventer stor interesse fra mindre virksomheder.

Software integratoren Casalogic støtter produktionen af programmet FriFinans, der er et basalt økonomistyringsprogram, tænkt til mindre virksomheder. Udviklingen er i fuld gang, og 1.0 versionen er ikke langt væk.
»FriFinans skal kunne håndtere noget bogføring, lagerfunktioner, fakturaer og man skal kunne lave en momskørsel. Altså det skal kunne klare de almindelige bogførings funktioner. Jeg regner med at vores egen virksomhed tager en 0.9 version i brug omkring første januar,« forklarer Torben Sjørman Sørensen der er ejer af virksomheden Casalogic.

Baggrunden for det nye program er manglen på alternativer på bogføringsområdet for de mindre virksomheder.
»Vi synes at der har manglet alternativer til c5 på bogføringsmarkedet, der findes nogle webapplikationer også som vi ikke synes fungerer så godt. Derfor vil vil gerne have et program der er basalt og funktionelt. Lidt ligesom det dosbaserede PC-plus som mange brugte en overgang. Det er jo ikke gratis at begynde at bruge C5, og store systemer kræver en Oracle server, så vi vil lave et alternativ,« fortæller Torben Sjørmann Sørensen

Første mål for Casalogic er dog ikke konkurrence med de etablerede erp-systemer som C5 og Admiral, men blot et forsøg på at tilbyde en løsning, der skal udvikles og forbedres.
»Vi skal ikke ud at konkurrere med for eksempel C5, ikke i første omgang. Det har ikke været målet. Men når vi med 1.0 versionen når vores første mål, vil vi da kigge frem mod nye ting,« siger Torben Sjørmann Sørensen.

Og Casalogic forventer bred interesse for det nye produkt når det kommer i en stabil udgave.
»Vi er sikre på at der er stor interesse blandt de mange mindre virksomheder derude. FriFinans kræver en Javaserver som man selv kan stille op, men ellers er det der omkostningen ligger.
Vi skal ikke tjene penge på FriFinans på den måde, men måske kan der vise sig noget i forhold til opsætning og vedligehold af de Javaservere der skal drive programmet,« slutter Torben Sjørmann Sørensen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere