Apple kan drysse grus i dansk spilmotor

Apples nye licensbetingelser truer med at sætte en stopper for den danske spilmotor-succes. Det får Unity 3D til at afkræve Apple en forklaring på deres vage licensregler.

Iphone er ved at blive en populær spilplatform. Derfor er den danske spilmotor Unity 3D voldsomt ombejlet i øjeblikket.

Firmaet Unity Technologies leverer med spilmotoren de grundlæggende byggesten til computerspil. Dermed sparer spiludviklere for at bruge tid på helt grundlæggende elementer i spillet. Det danske Wii-spil Max & The Magic Marker er et af de mange computerspil, der er baseret på Unity 3D. Motoren er rost af mange, og tilbage i 2006 fik motoren også hædersprisninger ved Apple Design Awards.

Men nu kan selv samme Apple være med til at standse det danske spilfirmas succes.

Apples licensbetingelser blev i sidste uge ændret, så der fra sommerferien er strengere krav til de redskaber, som udviklere må anvende til at lave applikationer. Ændringen kommer til at standse Adobes planer om at tilbyde et udvikler-redskab. De nye licenser kan også dømme den danske spilmotor ude i kulden.

»De nye licensbetingelser er svære at tolke helt præcist. De giver plads til brede fortolkninger; ikke mindst af Apple selv. Nogle har nævnt, at den strengeste mulige fortolkning kan forbyde mange produkter mod at blive markedsført i App Store. Andre siger modsat, at en mere lempelig fortolkning af de nye betingelser vil betyde, at Unity og andre produkter sagtens kan fortsætte,« skriver stifter af Unity Technologies David Helgason i et indlæg til sine bekymrede brugere.

For at få svar på uklarhederne har Unity Technologies taget kontakt til Apples hovedkontor. Men lørdag havde firmaet ikke svaret tilbage.

»Apple har endnu ikke fortalt os, om ændringen kommer til at betyde noget for os, men vi mener, at vi har bidraget med så meget værdi til Apples økosystem med hundredvis - og snart tusindvis - af populære og storsælgende titler, så Apple burde ikke have noget ønske i at lukke os ned,« siger Helgason.

Ifølge oplysninger til CRN’s søstersite er der dags dato stadig intet nyt fra Apple.

Storsælgende titler
Der er allerede flere eksempler på spiludviklere, der har brugt Unity 3D til at lave populære spiltitler i iPhone. Her er tre spil, der alle er blevet store hit blandt amerikanske forbrugere:

Zombieville USA:

Skee-Ball:

Star wars: Trench Run:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos