Apple kan drysse grus i dansk spilmotor

Apples nye licensbetingelser truer med at sætte en stopper for den danske spilmotor-succes. Det får Unity 3D til at afkræve Apple en forklaring på deres vage licensregler.

Iphone er ved at blive en populær spilplatform. Derfor er den danske spilmotor Unity 3D voldsomt ombejlet i øjeblikket.

Firmaet Unity Technologies leverer med spilmotoren de grundlæggende byggesten til computerspil. Dermed sparer spiludviklere for at bruge tid på helt grundlæggende elementer i spillet. Det danske Wii-spil Max & The Magic Marker er et af de mange computerspil, der er baseret på Unity 3D. Motoren er rost af mange, og tilbage i 2006 fik motoren også hædersprisninger ved Apple Design Awards.

Men nu kan selv samme Apple være med til at standse det danske spilfirmas succes.

Apples licensbetingelser blev i sidste uge ændret, så der fra sommerferien er strengere krav til de redskaber, som udviklere må anvende til at lave applikationer. Ændringen kommer til at standse Adobes planer om at tilbyde et udvikler-redskab. De nye licenser kan også dømme den danske spilmotor ude i kulden.

»De nye licensbetingelser er svære at tolke helt præcist. De giver plads til brede fortolkninger; ikke mindst af Apple selv. Nogle har nævnt, at den strengeste mulige fortolkning kan forbyde mange produkter mod at blive markedsført i App Store. Andre siger modsat, at en mere lempelig fortolkning af de nye betingelser vil betyde, at Unity og andre produkter sagtens kan fortsætte,« skriver stifter af Unity Technologies David Helgason i et indlæg til sine bekymrede brugere.

For at få svar på uklarhederne har Unity Technologies taget kontakt til Apples hovedkontor. Men lørdag havde firmaet ikke svaret tilbage.

»Apple har endnu ikke fortalt os, om ændringen kommer til at betyde noget for os, men vi mener, at vi har bidraget med så meget værdi til Apples økosystem med hundredvis - og snart tusindvis - af populære og storsælgende titler, så Apple burde ikke have noget ønske i at lukke os ned,« siger Helgason.

Ifølge oplysninger til CRN’s søstersite er der dags dato stadig intet nyt fra Apple.

Storsælgende titler
Der er allerede flere eksempler på spiludviklere, der har brugt Unity 3D til at lave populære spiltitler i iPhone. Her er tre spil, der alle er blevet store hit blandt amerikanske forbrugere:

Zombieville USA:

Skee-Ball:

Star wars: Trench Run:

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse