EDB Gruppen ud af Q2 med plus på 11 millioner

EDB-gruppens tredje kvartal bød på et regnskabsplus på 11 millioner kroner. I samme periode sidste år tjente selskabet blot 1,6 millioner.

EDB Gruppens bestyrelse har godkendt selskabets regnskab for tredje kvartal 2005
Omsætningen faldt i perioden med 8,5 procent i forhold til samme periode sidste år. Korrigerer man for frasalget af Strongline er faldet 5 procent. Resultatudviklingen i første halvår 2005 indebærer, at selskabet fastholder den oprindelige forventning til et resultat før skat på mindst 45 millioner kroner for 2005.

Ifølge en meddelelse fra selskabet kan nedgangen primært tilskrives »udfasning af mindre lavprofitable forretningsområder.«

Værditilvæksten er øget med 1,5 procent. Korrigeret for salget af Strongline er værditilvæksten 6,5 procent, som viser, at den underliggende forretning bliver stadig sundere.

Forbedringen i værditilvæksten kan også mærkes på driftsresultatet før afskrivninger, der er øget fra 8,2 millioner kroner i 3. kvartal 2004 til 16,6 millioner kroner i samme periode i år. Bestyrelsen noterer sig samtidigt at det er »et betydeligt skridt på vejen mod en overskudgrad på 10 procent, som selskabet har som mål at indfri senest i 2007«.

Driftsresultatet før finansielle poster er forbedret fra 800,000 kroner i tredje kvartal 2004 til 10,9 millioner kroner i tredje kvartal i år. Udviklingen i medarbejderskaben tegner også et billede af en slankere organisation, således har selskabet 123 færre ansatte i årets andet kvartal i forhold til samme periode sidste år, hvor selskabet havde 931 medarbejdere på lønningslisten.

»EDB Gruppen har altid lagt stor vægt på resultatet før skat hvilket også danner grundlag for selskabets målsætning om en indtjeningsmargin på 10 procent. Derfor glæder det bestyrelsen, at resultatet før skat er øget fra 1,6 millioner kroner i tredje kvartal i 2004 til 11 millioner kroner i tilsvarende periode i år. Det er en marginforbedring fra 0,8 procent til 6,2 procent i de to sammenlignelige
perioder, hvilket viser, at EDB gruppen er på rette vej mod at nå den overordnede målsætning,« skriver selskabet i en meddelelse til Københavns Fondsbørs.

I første halvår 2005 blev den samlede nettoomsætning på 415,4 millioner kroner, mod 428,2 millioner kroner i tilsvarende periode sidste år. Faldet i nettoomsætningen skyldes de tilpasninger, som koncernen har gennemført i Norge samt frasalget af Strongline i 2004.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job