EDB Gruppen ud af Q2 med plus på 11 millioner

EDB-gruppens tredje kvartal bød på et regnskabsplus på 11 millioner kroner. I samme periode sidste år tjente selskabet blot 1,6 millioner.

EDB Gruppens bestyrelse har godkendt selskabets regnskab for tredje kvartal 2005
Omsætningen faldt i perioden med 8,5 procent i forhold til samme periode sidste år. Korrigerer man for frasalget af Strongline er faldet 5 procent. Resultatudviklingen i første halvår 2005 indebærer, at selskabet fastholder den oprindelige forventning til et resultat før skat på mindst 45 millioner kroner for 2005.

Ifølge en meddelelse fra selskabet kan nedgangen primært tilskrives »udfasning af mindre lavprofitable forretningsområder.«

Værditilvæksten er øget med 1,5 procent. Korrigeret for salget af Strongline er værditilvæksten 6,5 procent, som viser, at den underliggende forretning bliver stadig sundere.

Forbedringen i værditilvæksten kan også mærkes på driftsresultatet før afskrivninger, der er øget fra 8,2 millioner kroner i 3. kvartal 2004 til 16,6 millioner kroner i samme periode i år. Bestyrelsen noterer sig samtidigt at det er »et betydeligt skridt på vejen mod en overskudgrad på 10 procent, som selskabet har som mål at indfri senest i 2007«.

Driftsresultatet før finansielle poster er forbedret fra 800,000 kroner i tredje kvartal 2004 til 10,9 millioner kroner i tredje kvartal i år. Udviklingen i medarbejderskaben tegner også et billede af en slankere organisation, således har selskabet 123 færre ansatte i årets andet kvartal i forhold til samme periode sidste år, hvor selskabet havde 931 medarbejdere på lønningslisten.

»EDB Gruppen har altid lagt stor vægt på resultatet før skat hvilket også danner grundlag for selskabets målsætning om en indtjeningsmargin på 10 procent. Derfor glæder det bestyrelsen, at resultatet før skat er øget fra 1,6 millioner kroner i tredje kvartal i 2004 til 11 millioner kroner i tilsvarende periode i år. Det er en marginforbedring fra 0,8 procent til 6,2 procent i de to sammenlignelige
perioder, hvilket viser, at EDB gruppen er på rette vej mod at nå den overordnede målsætning,« skriver selskabet i en meddelelse til Københavns Fondsbørs.

I første halvår 2005 blev den samlede nettoomsætning på 415,4 millioner kroner, mod 428,2 millioner kroner i tilsvarende periode sidste år. Faldet i nettoomsætningen skyldes de tilpasninger, som koncernen har gennemført i Norge samt frasalget af Strongline i 2004.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job