Active 24 solgt til Hanoa

Selv om ledelsen i Active 24 har kæmpet med næb og klør for at undgå, at virksomheden blev solgt til Mamutchefen Eilert Hanoa, har ledelsen nu opgivet kampen.

Eilert Hanoa har længe haft et godt øje til ASP-selskabet Active 24 og gået med opkøbstanker.

Nu er drømmen omsider gået i opfyldelse og det selv om ledelsen i Active 24 har kæmpet imod et salg til Hanoa.

Hele fem folk i ledelsen har nu besluttet at sælge sine aktier til Hanoa, som dermed øger sin ejerandel med 1,3 procent til 56 procent.

»Enten må man vælge at blive en del af det nye regime eller ej,« udtaler Steinar Sønsteby, der er tidligere bestyrelsesformand i Active 24 til Dagens Næringsliv.

Om salget til Mamut siger Thomas Christensen, der er chef i Active 24 således:

»Nu har Mamut fuld kontrol med selskabet og derfor mener jeg, at det er strategisk rigtigt at sælge.«

Regnskabet for Active 24 vil blive konsolideret ind i Mamuts koncernregnskab for tredje kvartal. Om Mamut vil købe resten af aktierne i selskabet er endnu usikkert.

Tidligere på året indgik Active 24 et strategisk samarbejde med én af Mamuts konkurrenter 24sevenoffice. Om det samarbejde fortsætter står ikke helt klart.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S