Kildegaard køber op igen

B2B-forhandleren i2i opkøber nu for tredje gang på et år en konkurrerende virksomhed.

Den mangeårige kanalaktør Kjeld Kildegaard har nu for tredje gang på mindre end et år åbnet pengekassen for at købe en konkurrent ud af markedet. Denne gang er det hardware-specialisten Kompetera A/S, som med cirka 20 medarbejdere og en årlig omsætning på mere end 80 millioner kroner bliver en del af Kildegaards virksomhed, i2i A/S. Hermed bliver i2i en af Danmarks største forhandlere indenfor levering af IT-infrastruktur.

I april i fjor købte i2i også forhandleren Four Systems, ligesom Kjeld Kildegaard i begyndelsen af 2007 indlemmede ip-telefoni-forhandleren Comxtel i i2i-porteføljen.

I forbindelse med det nyeste opkøb fortsætter den hidtidige direktør i Kompetera, Carsten Weis, som salgsdirektør i i2i's it-forretning. Hverken køber eller sælger ønsker at give mere præcise oplysninger om salgsprisen, men i forbindelse med opkøbet indtræder Carsten Weis i i2i's ejerkreds

»Når jeg sælger Kompetera nu, er det fordi jeg gerne vil være i en større butik, der har som ambition at vækste. Det er en mulighed jeg nu griber,« siger Carsten Weis til CRN. Han regner med, at det samlede antal medarbejdere i i2i indenfor det næste års tid vil vokse fra de nuværende ca. 50 til cirka 70 medarbejdere. Kjeld Kildegaard selv vil dog ikke sætte konkrete tal på udviklingen i virksomheden.

»Det handler for mig om at have de rigtige medarbejdere, fremfor hvor mange, jeg har. Vi har længe haft en ønske om at styrke vores It-forretning og de kompetencer som Kompetera besidder falder godt i hak med vores planer. Vi får en meget bedre platform til fremtiden med mulighed for at målrette vores aktiviteter i langt større grad,« siger Kildegaard, som derimod gerne vil sætte kroner og ører på målene for i2i, som skal komme ud af 2008 med en omsætning på 360 millioner kroner.

Kompeteras medarbejdere flytter ind i i2i's nye lokaler i Birkerød i slutningen af februar 2008.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics