Kildegaard køber op igen

B2B-forhandleren i2i opkøber nu for tredje gang på et år en konkurrerende virksomhed.

Den mangeårige kanalaktør Kjeld Kildegaard har nu for tredje gang på mindre end et år åbnet pengekassen for at købe en konkurrent ud af markedet. Denne gang er det hardware-specialisten Kompetera A/S, som med cirka 20 medarbejdere og en årlig omsætning på mere end 80 millioner kroner bliver en del af Kildegaards virksomhed, i2i A/S. Hermed bliver i2i en af Danmarks største forhandlere indenfor levering af IT-infrastruktur.

I april i fjor købte i2i også forhandleren Four Systems, ligesom Kjeld Kildegaard i begyndelsen af 2007 indlemmede ip-telefoni-forhandleren Comxtel i i2i-porteføljen.

I forbindelse med det nyeste opkøb fortsætter den hidtidige direktør i Kompetera, Carsten Weis, som salgsdirektør i i2i's it-forretning. Hverken køber eller sælger ønsker at give mere præcise oplysninger om salgsprisen, men i forbindelse med opkøbet indtræder Carsten Weis i i2i's ejerkreds

»Når jeg sælger Kompetera nu, er det fordi jeg gerne vil være i en større butik, der har som ambition at vækste. Det er en mulighed jeg nu griber,« siger Carsten Weis til CRN. Han regner med, at det samlede antal medarbejdere i i2i indenfor det næste års tid vil vokse fra de nuværende ca. 50 til cirka 70 medarbejdere. Kjeld Kildegaard selv vil dog ikke sætte konkrete tal på udviklingen i virksomheden.

»Det handler for mig om at have de rigtige medarbejdere, fremfor hvor mange, jeg har. Vi har længe haft en ønske om at styrke vores It-forretning og de kompetencer som Kompetera besidder falder godt i hak med vores planer. Vi får en meget bedre platform til fremtiden med mulighed for at målrette vores aktiviteter i langt større grad,« siger Kildegaard, som derimod gerne vil sætte kroner og ører på målene for i2i, som skal komme ud af 2008 med en omsætning på 360 millioner kroner.

Kompeteras medarbejdere flytter ind i i2i's nye lokaler i Birkerød i slutningen af februar 2008.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S