Kildegaard køber op igen

B2B-forhandleren i2i opkøber nu for tredje gang på et år en konkurrerende virksomhed.

Den mangeårige kanalaktør Kjeld Kildegaard har nu for tredje gang på mindre end et år åbnet pengekassen for at købe en konkurrent ud af markedet. Denne gang er det hardware-specialisten Kompetera A/S, som med cirka 20 medarbejdere og en årlig omsætning på mere end 80 millioner kroner bliver en del af Kildegaards virksomhed, i2i A/S. Hermed bliver i2i en af Danmarks største forhandlere indenfor levering af IT-infrastruktur.

I april i fjor købte i2i også forhandleren Four Systems, ligesom Kjeld Kildegaard i begyndelsen af 2007 indlemmede ip-telefoni-forhandleren Comxtel i i2i-porteføljen.

I forbindelse med det nyeste opkøb fortsætter den hidtidige direktør i Kompetera, Carsten Weis, som salgsdirektør i i2i's it-forretning. Hverken køber eller sælger ønsker at give mere præcise oplysninger om salgsprisen, men i forbindelse med opkøbet indtræder Carsten Weis i i2i's ejerkreds

»Når jeg sælger Kompetera nu, er det fordi jeg gerne vil være i en større butik, der har som ambition at vækste. Det er en mulighed jeg nu griber,« siger Carsten Weis til CRN. Han regner med, at det samlede antal medarbejdere i i2i indenfor det næste års tid vil vokse fra de nuværende ca. 50 til cirka 70 medarbejdere. Kjeld Kildegaard selv vil dog ikke sætte konkrete tal på udviklingen i virksomheden.

»Det handler for mig om at have de rigtige medarbejdere, fremfor hvor mange, jeg har. Vi har længe haft en ønske om at styrke vores It-forretning og de kompetencer som Kompetera besidder falder godt i hak med vores planer. Vi får en meget bedre platform til fremtiden med mulighed for at målrette vores aktiviteter i langt større grad,« siger Kildegaard, som derimod gerne vil sætte kroner og ører på målene for i2i, som skal komme ud af 2008 med en omsætning på 360 millioner kroner.

Kompeteras medarbejdere flytter ind i i2i's nye lokaler i Birkerød i slutningen af februar 2008.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job