Endnu et kanonresultat fra Descom

Ballerup-forhandleren kom ud af 2009 med endnu et millionoverskud. Vi er superpositive over resultatet, siger direktør Johnny Helander.

Artikel top billede

Hardware- og suppliesforhandleren Descom kan endnu engang glæde sig over et millionoverskud i regnskabsåret 2009, resultatet før skat lød på 5,4 millioner kroner mod 6,5 millioner året før.

»Vi er superpositive over resultatet, som er næsten lige så godt som vores rekordår i 2008,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander, som ikke ønsker at oplyse virksomhedens omsætning.

Det flotte regnskabsresultat er skabt på basis af en forretning, som blot tæller 20 medarbejdere, som over de seneste år har transformeret Descom fra suppliesforhandlner til, hvad Johnny Helander betegner som en »full-line hardware-forhandler«. Hovedvægten ligger dog fortsat på Descoms egenproduktion af toner og printerpatroner, selvom der også er tjent penge på hardwareleverancer til offentlige kunder.

Han erkender, at det positive resultat er bemærkelsesværdigt på et marked, som allerede før finanskrisen var voldsomt presset på indtjeningen. Alligevel forventer han, at de gode takter fortsætter i indeværende år, hvor forventningen står til et overskud på mellem seks og syv millioner kroner.

»Mange i branchen klager sig lidt, og mine konkurrenter griner ad mig, når jeg siger, at vi i år når op på niveau med rekordresultatet fra 2008. Men vi er ikke de mest frembusende og holder fast i de gammeldags værdier, hvor vi først bruger pengene, når vi har tjent dem,« siger Johnny Helander.

»Man skal også huske at sige nej til nogle ordrer. Det minimerer de tab, man kan få, når kunden ikke kan betale,« lyder det fra Descom-direktøren.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Teknisk it-projektleder til Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job