Endnu et kanonresultat fra Descom

Ballerup-forhandleren kom ud af 2009 med endnu et millionoverskud. Vi er superpositive over resultatet, siger direktør Johnny Helander.

Artikel top billede

Hardware- og suppliesforhandleren Descom kan endnu engang glæde sig over et millionoverskud i regnskabsåret 2009, resultatet før skat lød på 5,4 millioner kroner mod 6,5 millioner året før.

»Vi er superpositive over resultatet, som er næsten lige så godt som vores rekordår i 2008,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander, som ikke ønsker at oplyse virksomhedens omsætning.

Det flotte regnskabsresultat er skabt på basis af en forretning, som blot tæller 20 medarbejdere, som over de seneste år har transformeret Descom fra suppliesforhandlner til, hvad Johnny Helander betegner som en »full-line hardware-forhandler«. Hovedvægten ligger dog fortsat på Descoms egenproduktion af toner og printerpatroner, selvom der også er tjent penge på hardwareleverancer til offentlige kunder.

Han erkender, at det positive resultat er bemærkelsesværdigt på et marked, som allerede før finanskrisen var voldsomt presset på indtjeningen. Alligevel forventer han, at de gode takter fortsætter i indeværende år, hvor forventningen står til et overskud på mellem seks og syv millioner kroner.

»Mange i branchen klager sig lidt, og mine konkurrenter griner ad mig, når jeg siger, at vi i år når op på niveau med rekordresultatet fra 2008. Men vi er ikke de mest frembusende og holder fast i de gammeldags værdier, hvor vi først bruger pengene, når vi har tjent dem,« siger Johnny Helander.

»Man skal også huske at sige nej til nogle ordrer. Det minimerer de tab, man kan få, når kunden ikke kan betale,« lyder det fra Descom-direktøren.

Læses lige nu

    Forsvaret

    Cyberspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Vil du være med til at opbygge og udvikle Forsvarets dronekapacitet?

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics