Endnu et kanonresultat fra Descom

Ballerup-forhandleren kom ud af 2009 med endnu et millionoverskud. Vi er superpositive over resultatet, siger direktør Johnny Helander.

Artikel top billede

Hardware- og suppliesforhandleren Descom kan endnu engang glæde sig over et millionoverskud i regnskabsåret 2009, resultatet før skat lød på 5,4 millioner kroner mod 6,5 millioner året før.

»Vi er superpositive over resultatet, som er næsten lige så godt som vores rekordår i 2008,« siger Descoms administrerende direktør Johnny Helander, som ikke ønsker at oplyse virksomhedens omsætning.

Det flotte regnskabsresultat er skabt på basis af en forretning, som blot tæller 20 medarbejdere, som over de seneste år har transformeret Descom fra suppliesforhandlner til, hvad Johnny Helander betegner som en »full-line hardware-forhandler«. Hovedvægten ligger dog fortsat på Descoms egenproduktion af toner og printerpatroner, selvom der også er tjent penge på hardwareleverancer til offentlige kunder.

Han erkender, at det positive resultat er bemærkelsesværdigt på et marked, som allerede før finanskrisen var voldsomt presset på indtjeningen. Alligevel forventer han, at de gode takter fortsætter i indeværende år, hvor forventningen står til et overskud på mellem seks og syv millioner kroner.

»Mange i branchen klager sig lidt, og mine konkurrenter griner ad mig, når jeg siger, at vi i år når op på niveau med rekordresultatet fra 2008. Men vi er ikke de mest frembusende og holder fast i de gammeldags værdier, hvor vi først bruger pengene, når vi har tjent dem,« siger Johnny Helander.

»Man skal også huske at sige nej til nogle ordrer. Det minimerer de tab, man kan få, når kunden ikke kan betale,« lyder det fra Descom-direktøren.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS