McAfee trækker ulovlig rabatordning tilbage

I går meddelte it-sikkerhedsfirmaet McAfee at man frem til jul ville give alle europæiske partnere fem procent rabat på indkøb af produkter under McAfee VirusScan. I dag er meldingen at ordningen ikke er lovlig i Danmark, og derfor ikke længere er gyldig.

I en pressemeddelelse i går meddelte McAfee, at man frem til den 23. december ville give alle AssociatePartners en rabat på fem procent på sikkerhedsløsninger. Tilbuddet skulle hjælpe McAfee's partnere til at tjene flere penge. Men i dag er meldingen fra McAfee, at tilbuddet til partnerne er ulovligt i Danmark, og derfor ikke længere er aktivt for danske McAfee partnere.

Den præcise lovmæssige finurlighed der afholder danske partneres for at tage del i tilbudet oplyser selskabet endnu ikke. Men det er den danske markedsføringslov der står i vejen for tiltaget, og en tilpasning af kampagnen til danske forhold ville ikke være økonomisk bæredygtig for McAfee, oplyser pr. manager for McAfee i Danmark, Nick Bowman. Han beklager naturligvis fejlen og fremsender en liste over de 23-EMEA lande hvor julerabatten endnu er i effekt:
Storbritannien, Tyskland, Frankrig, Italien, Spanien, Holland, Portugal, Belgien, Schweiz, Sverige, Norge, Finland, Østrig, Polen, Tjekkiet, Syd Afrika, Grækenland, Ungarn, Forende Arabiske Emirater, Israel, Saudi Arabien, Tyrkiet og Irland.

Nick Bowman fra McAfee forsikrer at man som et plaster på såret, arbejder på lokale kampagner for Danmark, der vil blive aktuelle i det nye år.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere