Credocom fortsætter vækst

Med et overskud på næsten tre millioner kroner før skat er forhandleren kommet godt igennem 2010. Vi er tilfredse og stolte, siger direktør Rene Bukrinsky.

Artikel top billede

For forhandleren Credocom er overskuddet på næsten tre millioner kroner før skat i det seneste regnskab ikke kun 50 procent bedre end sidste års resultat. Det er også et udtryk for, at Credocom er lykkedes med at ændre forretningsfokus.

»Vi har nået de ambitiøse vækstplaner vi lagde i 2008, da vi besluttede at gå fra at være en boxmover til en leverandør af løsninger,« siger Credocoms direktør Rene Bukrinsky og fortsætter:

»Vi går til makronerne med ydmyghed og håber på, at vi kan blive ved med at fortsætte i det samme spor. Vi har nået både vores indtjeningsmål, vores vækstmål og vores kvalitetsmål. Vi er rigtig stolte og tilfredse.«

I 2010 fik Credocom et overskud på tre millioner kroner før skat. Efter skat blev resultatet 2,2 millioner kroner. I 2009 fik Credocom et overskud før skat på to millioner kroner og et overskud efter skat på 1,6 millioner kroner. Med to solide overskud i træk har Credocom lagt underskuddet på 331.000 kroner i 2008 bag sig. Dengang tog selskabet en beslutning om, at vende forretningen, og fokusere på løsningssalg. En beslutning, som har gjort at Credocom, nu har succes.

»Vi er blevet en mere snæver forhandler: Vi fokuserer rigtig meget på infrastruktur og på at være en driftspartner for SMB-kunder. « siger René Bukrinsky.

Nu har Credocom ifølge René Bukrinsky så god vind i sejlene, at de søger nye kolleger. I forvejen er Credocom vokset fra otte ansatte i 2008 til 25 ansatte i dag.

»Vi håber der kommer nye kolleger til. Vi søger stadig fem til ti mand. Nogle af vores kolleger smider folk ud, Det kan være, vi kan samle nogle af dem op,« siger René Bukrinsky.
 

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S