Credocom fortsætter vækst

Med et overskud på næsten tre millioner kroner før skat er forhandleren kommet godt igennem 2010. Vi er tilfredse og stolte, siger direktør Rene Bukrinsky.

Artikel top billede

For forhandleren Credocom er overskuddet på næsten tre millioner kroner før skat i det seneste regnskab ikke kun 50 procent bedre end sidste års resultat. Det er også et udtryk for, at Credocom er lykkedes med at ændre forretningsfokus.

»Vi har nået de ambitiøse vækstplaner vi lagde i 2008, da vi besluttede at gå fra at være en boxmover til en leverandør af løsninger,« siger Credocoms direktør Rene Bukrinsky og fortsætter:

»Vi går til makronerne med ydmyghed og håber på, at vi kan blive ved med at fortsætte i det samme spor. Vi har nået både vores indtjeningsmål, vores vækstmål og vores kvalitetsmål. Vi er rigtig stolte og tilfredse.«

I 2010 fik Credocom et overskud på tre millioner kroner før skat. Efter skat blev resultatet 2,2 millioner kroner. I 2009 fik Credocom et overskud før skat på to millioner kroner og et overskud efter skat på 1,6 millioner kroner. Med to solide overskud i træk har Credocom lagt underskuddet på 331.000 kroner i 2008 bag sig. Dengang tog selskabet en beslutning om, at vende forretningen, og fokusere på løsningssalg. En beslutning, som har gjort at Credocom, nu har succes.

»Vi er blevet en mere snæver forhandler: Vi fokuserer rigtig meget på infrastruktur og på at være en driftspartner for SMB-kunder. « siger René Bukrinsky.

Nu har Credocom ifølge René Bukrinsky så god vind i sejlene, at de søger nye kolleger. I forvejen er Credocom vokset fra otte ansatte i 2008 til 25 ansatte i dag.

»Vi håber der kommer nye kolleger til. Vi søger stadig fem til ti mand. Nogle af vores kolleger smider folk ud, Det kan være, vi kan samle nogle af dem op,« siger René Bukrinsky.
 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job