Forhandlere kritiserer Skat efter Getmore-sag

Svag lovgivning gør det for nemt at svindle, mener forhandlere, som også kritiserer myndighedernes passivitet i Getmore-sagen

Artikel top billede

Den langtrukne sag om momssvindel i onlineforhandleren Getmore og Multimedia World vækker bred kritik af myndighedernes langsommelige arbejde. Først nu halvandet år efter at sagen startede er der udsigt til, at myndighederne endegyldigt sætter en stopper for de ulovligheder, som Getmore er mistænkt for.

Direktør i Computersalg.dk, Kim Rand, er en af de Getmore konkurrenter som tidligere har taget bladet fra munden med en opfordring til distributørboykot af Getmore. Han undrer sig fortsat over den langtrukne sag.

»Alle distributører og forhandlere har jo været klar over, at der har været noget galt, og så er det kritisabelt at det skal tage myndighederne halvandet år at tage sagen seriøst. Getmore er jo ikke dømt for noget endnu, men for alle parters skyld burde der reageres hurtigere,« siger Kim Rand.

Forhandlersamarbejdet CBCs direktør Peder Hvejsel, der selv er medlem af byrådet i Fredericia for partiet Venstre, kalder forløbet omkring Getmore for »katastrofalt«.

»Der er mange sager om økonomisk kriminalitet, der ender uden dom, selvom man som lægmand sagtens kan se at der er foregået noget ulovligt. I sin tid var Multimedie World med i CBC og allerede dengang undrede vi os over deres prissætning. Og ud fra en almindelig moralsk betragtning er det katastrofalt at sådan en sag trækker så længe ud. Det grænser til det uacceptable, at de, der svindler, kan få lov at drive deres virksomhed videre,« siger Peder Hvejsel, som samtidig peger på de nedskæringer i skattekontrollen, som er gennemført under den nuværende regering.

»Men jeg går ud fra at Skats ledelse har taget de beslutninger om nedskæringer i kontrolindsatsen med åbne øjne,« lyder det fra Peder Hvejsel.

Læs mere i CRN 9/2010, som netop er udkommet.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job