Forhandlere kritiserer Skat efter Getmore-sag

Svag lovgivning gør det for nemt at svindle, mener forhandlere, som også kritiserer myndighedernes passivitet i Getmore-sagen

Artikel top billede

Den langtrukne sag om momssvindel i onlineforhandleren Getmore og Multimedia World vækker bred kritik af myndighedernes langsommelige arbejde. Først nu halvandet år efter at sagen startede er der udsigt til, at myndighederne endegyldigt sætter en stopper for de ulovligheder, som Getmore er mistænkt for.

Direktør i Computersalg.dk, Kim Rand, er en af de Getmore konkurrenter som tidligere har taget bladet fra munden med en opfordring til distributørboykot af Getmore. Han undrer sig fortsat over den langtrukne sag.

»Alle distributører og forhandlere har jo været klar over, at der har været noget galt, og så er det kritisabelt at det skal tage myndighederne halvandet år at tage sagen seriøst. Getmore er jo ikke dømt for noget endnu, men for alle parters skyld burde der reageres hurtigere,« siger Kim Rand.

Forhandlersamarbejdet CBCs direktør Peder Hvejsel, der selv er medlem af byrådet i Fredericia for partiet Venstre, kalder forløbet omkring Getmore for »katastrofalt«.

»Der er mange sager om økonomisk kriminalitet, der ender uden dom, selvom man som lægmand sagtens kan se at der er foregået noget ulovligt. I sin tid var Multimedie World med i CBC og allerede dengang undrede vi os over deres prissætning. Og ud fra en almindelig moralsk betragtning er det katastrofalt at sådan en sag trækker så længe ud. Det grænser til det uacceptable, at de, der svindler, kan få lov at drive deres virksomhed videre,« siger Peder Hvejsel, som samtidig peger på de nedskæringer i skattekontrollen, som er gennemført under den nuværende regering.

»Men jeg går ud fra at Skats ledelse har taget de beslutninger om nedskæringer i kontrolindsatsen med åbne øjne,« lyder det fra Peder Hvejsel.

Læs mere i CRN 9/2010, som netop er udkommet.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S