Forhandlere kritiserer Skat efter Getmore-sag

Svag lovgivning gør det for nemt at svindle, mener forhandlere, som også kritiserer myndighedernes passivitet i Getmore-sagen

Artikel top billede

Den langtrukne sag om momssvindel i onlineforhandleren Getmore og Multimedia World vækker bred kritik af myndighedernes langsommelige arbejde. Først nu halvandet år efter at sagen startede er der udsigt til, at myndighederne endegyldigt sætter en stopper for de ulovligheder, som Getmore er mistænkt for.

Direktør i Computersalg.dk, Kim Rand, er en af de Getmore konkurrenter som tidligere har taget bladet fra munden med en opfordring til distributørboykot af Getmore. Han undrer sig fortsat over den langtrukne sag.

»Alle distributører og forhandlere har jo været klar over, at der har været noget galt, og så er det kritisabelt at det skal tage myndighederne halvandet år at tage sagen seriøst. Getmore er jo ikke dømt for noget endnu, men for alle parters skyld burde der reageres hurtigere,« siger Kim Rand.

Forhandlersamarbejdet CBCs direktør Peder Hvejsel, der selv er medlem af byrådet i Fredericia for partiet Venstre, kalder forløbet omkring Getmore for »katastrofalt«.

»Der er mange sager om økonomisk kriminalitet, der ender uden dom, selvom man som lægmand sagtens kan se at der er foregået noget ulovligt. I sin tid var Multimedie World med i CBC og allerede dengang undrede vi os over deres prissætning. Og ud fra en almindelig moralsk betragtning er det katastrofalt at sådan en sag trækker så længe ud. Det grænser til det uacceptable, at de, der svindler, kan få lov at drive deres virksomhed videre,« siger Peder Hvejsel, som samtidig peger på de nedskæringer i skattekontrollen, som er gennemført under den nuværende regering.

»Men jeg går ud fra at Skats ledelse har taget de beslutninger om nedskæringer i kontrolindsatsen med åbne øjne,« lyder det fra Peder Hvejsel.

Læs mere i CRN 9/2010, som netop er udkommet.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job