Descom vinder ordrer i EU-udbud

Den danskejede it-leverandør Descom, tidligere Titan EDB, har vundet to ordrer i EU-udbud. Nu udvider man forretningen til at omfatte Sverige.

Descom har siden sin start for fire år siden fordoblet sin omsætning hvert år, og forventer en omsætning i 2006 på et tre-cifret millionbeløb.
Senest har virksomheden, trods sine kun 15 ansatte, vundet to ordrer der var i udbud i EU regi.

Johnny Helander, direktør i Descom, har bestemt at virksomhedens strategi skal være at gå efter store kunder:
»Som hovedregel går vi efter virksomheder, der har mindst 100 ansatte. Det kræver en stor indsats for at lande så store kunder, men når det lykkes er det svært for vores konkurrenter at følge med« siger han.

Strategien er købmandsskab og personlig betjening, forklarer Johnny Helander:
»Vi er samarbejdspartner med vores kunder, ikke bare en leverandør. Vi forsøger at holde det nede på jorden og bruge gammeldags købmandskab,« siger han.

Descom har netop udvidet med et kontor i sverige, som supplement til kontorerne i Albertslund og Fredrikshavn:
»Vi er blevet godt modtaget i Sverige, og er blevet leverandører til virksomheder som Saab, Tetra Pak og Ramlöse, og vi håber at kunne præsentere flere store svenske kunder meget snart«, siger Johnny Helander.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Senior Sales Specialist

    Nordjylland

    Rambøll Management Consulting

    Senior Software Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job