Politiet: Vi vender det blinde øje til i Getmore-sag

Selvom politiet har kig på flere mistænkelige forhold omkring Multimedia World og Getmore er det kun sagen om momssvindel, der bliver efterforsket.

Mangel på mandskab får København Politis afdeling for økonomisk kriminalitet til at se gennem fingre med mulige ulovligheder i sagen om momssvindel for 43 millioner kroner i it-forhandlerne Multimedia World og Getmore.

I slutningen af juli i fjor gennemførte Københavns Politi omfattende ransagninger mod onlineforhandleren Getmore. Ransagningerne var en udløber af en skattesag mod søsterselskabet Multimedia World, som Skat mistænker for omfattende momssvindel. Men siden da har politiet ikke gjort yderligere ved sagen selvom politiet ifølge vicekriminalkommissær Leif Berg fra afdelingen for økonomisk kriminalitet undervejs er stødt på flere mistænkelige forhold.

»Der er forhold, som vi vender det blinde øje til, hvor vi kan se, at der er foregået ting, som ikke alt sammen er helt efter bogen. Jeg prøver at koncentrere mig om momssagen, og så er der en række andre forhold, som vi må se gennem fingre med,« siger Leif Berg til CRN.

Han erkender dermed indirekte, at sagen mod de tidligere ejere af it-forhandlerne Multimedia World og Getmore kun er toppen af et isbjerg, som politiet på grund af mangel på ressourcer har opgivet at komme til bunds i. Leif Berg ønsker dog ikke at uddybe, præcis hvilke forhold i den aktuelle sag, som ikke er blevet fulgt til dørs.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP-arkitekt

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job