Politiet: Vi vender det blinde øje til i Getmore-sag

Selvom politiet har kig på flere mistænkelige forhold omkring Multimedia World og Getmore er det kun sagen om momssvindel, der bliver efterforsket.

Mangel på mandskab får København Politis afdeling for økonomisk kriminalitet til at se gennem fingre med mulige ulovligheder i sagen om momssvindel for 43 millioner kroner i it-forhandlerne Multimedia World og Getmore.

I slutningen af juli i fjor gennemførte Københavns Politi omfattende ransagninger mod onlineforhandleren Getmore. Ransagningerne var en udløber af en skattesag mod søsterselskabet Multimedia World, som Skat mistænker for omfattende momssvindel. Men siden da har politiet ikke gjort yderligere ved sagen selvom politiet ifølge vicekriminalkommissær Leif Berg fra afdelingen for økonomisk kriminalitet undervejs er stødt på flere mistænkelige forhold.

»Der er forhold, som vi vender det blinde øje til, hvor vi kan se, at der er foregået ting, som ikke alt sammen er helt efter bogen. Jeg prøver at koncentrere mig om momssagen, og så er der en række andre forhold, som vi må se gennem fingre med,« siger Leif Berg til CRN.

Han erkender dermed indirekte, at sagen mod de tidligere ejere af it-forhandlerne Multimedia World og Getmore kun er toppen af et isbjerg, som politiet på grund af mangel på ressourcer har opgivet at komme til bunds i. Leif Berg ønsker dog ikke at uddybe, præcis hvilke forhold i den aktuelle sag, som ikke er blevet fulgt til dørs.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune