Politiet: Vi vender det blinde øje til i Getmore-sag

Selvom politiet har kig på flere mistænkelige forhold omkring Multimedia World og Getmore er det kun sagen om momssvindel, der bliver efterforsket.

Mangel på mandskab får København Politis afdeling for økonomisk kriminalitet til at se gennem fingre med mulige ulovligheder i sagen om momssvindel for 43 millioner kroner i it-forhandlerne Multimedia World og Getmore.

I slutningen af juli i fjor gennemførte Københavns Politi omfattende ransagninger mod onlineforhandleren Getmore. Ransagningerne var en udløber af en skattesag mod søsterselskabet Multimedia World, som Skat mistænker for omfattende momssvindel. Men siden da har politiet ikke gjort yderligere ved sagen selvom politiet ifølge vicekriminalkommissær Leif Berg fra afdelingen for økonomisk kriminalitet undervejs er stødt på flere mistænkelige forhold.

»Der er forhold, som vi vender det blinde øje til, hvor vi kan se, at der er foregået ting, som ikke alt sammen er helt efter bogen. Jeg prøver at koncentrere mig om momssagen, og så er der en række andre forhold, som vi må se gennem fingre med,« siger Leif Berg til CRN.

Han erkender dermed indirekte, at sagen mod de tidligere ejere af it-forhandlerne Multimedia World og Getmore kun er toppen af et isbjerg, som politiet på grund af mangel på ressourcer har opgivet at komme til bunds i. Leif Berg ønsker dog ikke at uddybe, præcis hvilke forhold i den aktuelle sag, som ikke er blevet fulgt til dørs.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S