Distributører i chok over momsrod

Multimedia Worlds indkøbsselskab Leevia har de seneste måneder købt varer uden at være momsregistreret. Distributører er chokerede.

It-forhandleren Multimedia World har siden januar i år skaffet varer til sin butik gennem indkøbsselskabet Leevia SmbA, som ikke er momsregistreret hos Skat. Det bekræfter flere kilder over for CRN. Også en søgning på Skats hjemmeside viser, at Leevia ikke er registreret som et momspligtigt selskab.

Oplysningerne om at Leevia på den måde ulovligt har købt varer hos sine leverandører chokerer og overrasker en række distributører, som for eksempel Ingram Micro, hvor landechef Anders Bøje Jepsen bekræfter, at man via Ingram Micros svenske moderselskab er storleverandør til Leevia, ligesom man tidligere har leveret varer direkte til Multimedia World.

»Hvis Leevia ikke er momsregistreret i Danmark, skal de i fremtiden betale svensk moms for varer, når de handler med Ingram Micro. Sådan er momsreglerne,« siger Anders Bøje Jepsen til CRN. Han ønsker dog ikke at kommentere detaljer om Ingrams samarbejde med selskabet.

Hos en anden af Leevias leverandører, Rosenmeier Electronics, reagerer direktør Jørn Rosenmeier skarpt på CRNs oplysninger.

»Jeg er chokeret. Jeg er ikke på kontoret lige nu, men jeg vil tjekke det i morgen. Hvis det viser sig at være korrekt, og Leevia ikke har en god forklaring, lukker vi deres konto med det samme. Vi skal være samfundet til nytte, og ikke til last,« siger Jørn Rosenmeier.

Også hos Actebis er nordisk salgsdirektør Ole Eklund forbløffet over de nye oplysninger.

»Det må jeg sige er ret usædvanligt, og det bliver interessant at få opklaret, hvad der ligger bag,« siger Ole Eklund.

Det har ikke været muligt for CRN, at få en kommentar til sagen fra Skat.

Leevias direktør Sagib Hussain, som også er direktør i Multimedia World (MMW), ønsker ikke at kommentere, hvordan Leevia har kunnet fungere som indkøbsselskab for MMW uden at være momsregistreret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,