Distributører i chok over momsrod

Multimedia Worlds indkøbsselskab Leevia har de seneste måneder købt varer uden at være momsregistreret. Distributører er chokerede.

It-forhandleren Multimedia World har siden januar i år skaffet varer til sin butik gennem indkøbsselskabet Leevia SmbA, som ikke er momsregistreret hos Skat. Det bekræfter flere kilder over for CRN. Også en søgning på Skats hjemmeside viser, at Leevia ikke er registreret som et momspligtigt selskab.

Oplysningerne om at Leevia på den måde ulovligt har købt varer hos sine leverandører chokerer og overrasker en række distributører, som for eksempel Ingram Micro, hvor landechef Anders Bøje Jepsen bekræfter, at man via Ingram Micros svenske moderselskab er storleverandør til Leevia, ligesom man tidligere har leveret varer direkte til Multimedia World.

»Hvis Leevia ikke er momsregistreret i Danmark, skal de i fremtiden betale svensk moms for varer, når de handler med Ingram Micro. Sådan er momsreglerne,« siger Anders Bøje Jepsen til CRN. Han ønsker dog ikke at kommentere detaljer om Ingrams samarbejde med selskabet.

Hos en anden af Leevias leverandører, Rosenmeier Electronics, reagerer direktør Jørn Rosenmeier skarpt på CRNs oplysninger.

»Jeg er chokeret. Jeg er ikke på kontoret lige nu, men jeg vil tjekke det i morgen. Hvis det viser sig at være korrekt, og Leevia ikke har en god forklaring, lukker vi deres konto med det samme. Vi skal være samfundet til nytte, og ikke til last,« siger Jørn Rosenmeier.

Også hos Actebis er nordisk salgsdirektør Ole Eklund forbløffet over de nye oplysninger.

»Det må jeg sige er ret usædvanligt, og det bliver interessant at få opklaret, hvad der ligger bag,« siger Ole Eklund.

Det har ikke været muligt for CRN, at få en kommentar til sagen fra Skat.

Leevias direktør Sagib Hussain, som også er direktør i Multimedia World (MMW), ønsker ikke at kommentere, hvordan Leevia har kunnet fungere som indkøbsselskab for MMW uden at være momsregistreret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS