Distributører i chok over momsrod

Multimedia Worlds indkøbsselskab Leevia har de seneste måneder købt varer uden at være momsregistreret. Distributører er chokerede.

It-forhandleren Multimedia World har siden januar i år skaffet varer til sin butik gennem indkøbsselskabet Leevia SmbA, som ikke er momsregistreret hos Skat. Det bekræfter flere kilder over for CRN. Også en søgning på Skats hjemmeside viser, at Leevia ikke er registreret som et momspligtigt selskab.

Oplysningerne om at Leevia på den måde ulovligt har købt varer hos sine leverandører chokerer og overrasker en række distributører, som for eksempel Ingram Micro, hvor landechef Anders Bøje Jepsen bekræfter, at man via Ingram Micros svenske moderselskab er storleverandør til Leevia, ligesom man tidligere har leveret varer direkte til Multimedia World.

»Hvis Leevia ikke er momsregistreret i Danmark, skal de i fremtiden betale svensk moms for varer, når de handler med Ingram Micro. Sådan er momsreglerne,« siger Anders Bøje Jepsen til CRN. Han ønsker dog ikke at kommentere detaljer om Ingrams samarbejde med selskabet.

Hos en anden af Leevias leverandører, Rosenmeier Electronics, reagerer direktør Jørn Rosenmeier skarpt på CRNs oplysninger.

»Jeg er chokeret. Jeg er ikke på kontoret lige nu, men jeg vil tjekke det i morgen. Hvis det viser sig at være korrekt, og Leevia ikke har en god forklaring, lukker vi deres konto med det samme. Vi skal være samfundet til nytte, og ikke til last,« siger Jørn Rosenmeier.

Også hos Actebis er nordisk salgsdirektør Ole Eklund forbløffet over de nye oplysninger.

»Det må jeg sige er ret usædvanligt, og det bliver interessant at få opklaret, hvad der ligger bag,« siger Ole Eklund.

Det har ikke været muligt for CRN, at få en kommentar til sagen fra Skat.

Leevias direktør Sagib Hussain, som også er direktør i Multimedia World (MMW), ønsker ikke at kommentere, hvordan Leevia har kunnet fungere som indkøbsselskab for MMW uden at være momsregistreret.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S