Lang vej ned for populær SMG

SMG er populær hos forhandlerne, men det er ikke nok for den plagede virksomhed.

Det er et - muligvis midlertidig - farvel til en forhandlerdarling, når SMG nu har indgivet konkursbegæring. Et meget stort antal forhandlere er kunder hos distributøren, og SMG har i en årrække været særdeles godt placeret i CRN's Imageundersøgelse. Det var især leveringshastigheden og ledelsens troværdighed, der gav gode point, da forhandlerne skulle vurdere distributørernes image. Her var SMG helt oppe på en andenplads.

Fra 2000 og fire år frem sad SMG solidt på førstepladsen i Imageundersøgelsen. Derefter faldt virksomheden langsomt i anseelse blandt læserne, indtil SMG i sidste års Imageundersøgelse fik en fjerdeplads fra forhandlerne. De mange priser hænger som perler på en snor på gangen gennem virksomhedens bygning i Nørresundby.

Da CRN besøgte distributøren i oktober 2007 var der 27 ansatte tilbage. Sidenhen har yderligere et par fyringsrunder sendt medarbejderantallet ned omkring 20. Kun en skygge af de 80 personer, der var i virksomheden for fire år siden.

SMG havde længe deres styrke i et udbredt kundenet, som især var udgjort af de mindre forhandlere. De 150 største forhandlere udgjorde kun 10 procent af det samlede salg, mens der er flere tusinde mindre kunder, der står for resten af omsætningen.

Nedturen startede efter et mislykket forsøg på at sælge SMG til finske GNT Group i 2005. Da det ikke lykkedes forsøgte SMG i stedet at købe Scribonas danske afdeling. Heller ikke det lykkedes, og handlen blev aflyst i marts 2007. Ved årsskiftet 2005/6 opsagde SMG distributionsaftalen med Hewlett-Packard. Derefter fyldte ejerne 25 millioner kroner i selskabet for at dække et underskud på 45 millioner kroner før skat i det senest offentliggjorte regnskab.

I et forsøg på at vende virksomheden fik SMG i efteråret 2007 nogle mindre distributionsaftaler med Lexmark og Toshiba. Til gengæld måtte SMG i starten af 2008 sige farvel til LG's bærbare computere. Dengang hævdede SMG's direktør Ole Mortensen, at det var hans egen beslutning af opsige distributionsaftalen med LG, da det kun var til fordel for ham at slippe LG's computere.

Blandt leverandørerne er især pc-producenten Acer. Desuden har OEM-salg af licenser fra Microsoft og periferiudstyr for Microsoft udgjort en stor del af omsætning.

SMG's fremtid afhænger nu af kreditorenes velvilje til at hjælpe virksomheden over de økonomiske problemer.

Annonce

Akademikernes A-kasse

IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

PensionDanmark

Digital Risk Manager til PensionDanmark

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S