Lang vej ned for populær SMG

SMG er populær hos forhandlerne, men det er ikke nok for den plagede virksomhed.

Det er et - muligvis midlertidig - farvel til en forhandlerdarling, når SMG nu har indgivet konkursbegæring. Et meget stort antal forhandlere er kunder hos distributøren, og SMG har i en årrække været særdeles godt placeret i CRN's Imageundersøgelse. Det var især leveringshastigheden og ledelsens troværdighed, der gav gode point, da forhandlerne skulle vurdere distributørernes image. Her var SMG helt oppe på en andenplads.

Fra 2000 og fire år frem sad SMG solidt på førstepladsen i Imageundersøgelsen. Derefter faldt virksomheden langsomt i anseelse blandt læserne, indtil SMG i sidste års Imageundersøgelse fik en fjerdeplads fra forhandlerne. De mange priser hænger som perler på en snor på gangen gennem virksomhedens bygning i Nørresundby.

Da CRN besøgte distributøren i oktober 2007 var der 27 ansatte tilbage. Sidenhen har yderligere et par fyringsrunder sendt medarbejderantallet ned omkring 20. Kun en skygge af de 80 personer, der var i virksomheden for fire år siden.

SMG havde længe deres styrke i et udbredt kundenet, som især var udgjort af de mindre forhandlere. De 150 største forhandlere udgjorde kun 10 procent af det samlede salg, mens der er flere tusinde mindre kunder, der står for resten af omsætningen.

Nedturen startede efter et mislykket forsøg på at sælge SMG til finske GNT Group i 2005. Da det ikke lykkedes forsøgte SMG i stedet at købe Scribonas danske afdeling. Heller ikke det lykkedes, og handlen blev aflyst i marts 2007. Ved årsskiftet 2005/6 opsagde SMG distributionsaftalen med Hewlett-Packard. Derefter fyldte ejerne 25 millioner kroner i selskabet for at dække et underskud på 45 millioner kroner før skat i det senest offentliggjorte regnskab.

I et forsøg på at vende virksomheden fik SMG i efteråret 2007 nogle mindre distributionsaftaler med Lexmark og Toshiba. Til gengæld måtte SMG i starten af 2008 sige farvel til LG's bærbare computere. Dengang hævdede SMG's direktør Ole Mortensen, at det var hans egen beslutning af opsige distributionsaftalen med LG, da det kun var til fordel for ham at slippe LG's computere.

Blandt leverandørerne er især pc-producenten Acer. Desuden har OEM-salg af licenser fra Microsoft og periferiudstyr for Microsoft udgjort en stor del af omsætning.

SMG's fremtid afhænger nu af kreditorenes velvilje til at hjælpe virksomheden over de økonomiske problemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird