Lang vej ned for populær SMG

SMG er populær hos forhandlerne, men det er ikke nok for den plagede virksomhed.

Det er et - muligvis midlertidig - farvel til en forhandlerdarling, når SMG nu har indgivet konkursbegæring. Et meget stort antal forhandlere er kunder hos distributøren, og SMG har i en årrække været særdeles godt placeret i CRN's Imageundersøgelse. Det var især leveringshastigheden og ledelsens troværdighed, der gav gode point, da forhandlerne skulle vurdere distributørernes image. Her var SMG helt oppe på en andenplads.

Fra 2000 og fire år frem sad SMG solidt på førstepladsen i Imageundersøgelsen. Derefter faldt virksomheden langsomt i anseelse blandt læserne, indtil SMG i sidste års Imageundersøgelse fik en fjerdeplads fra forhandlerne. De mange priser hænger som perler på en snor på gangen gennem virksomhedens bygning i Nørresundby.

Da CRN besøgte distributøren i oktober 2007 var der 27 ansatte tilbage. Sidenhen har yderligere et par fyringsrunder sendt medarbejderantallet ned omkring 20. Kun en skygge af de 80 personer, der var i virksomheden for fire år siden.

SMG havde længe deres styrke i et udbredt kundenet, som især var udgjort af de mindre forhandlere. De 150 største forhandlere udgjorde kun 10 procent af det samlede salg, mens der er flere tusinde mindre kunder, der står for resten af omsætningen.

Nedturen startede efter et mislykket forsøg på at sælge SMG til finske GNT Group i 2005. Da det ikke lykkedes forsøgte SMG i stedet at købe Scribonas danske afdeling. Heller ikke det lykkedes, og handlen blev aflyst i marts 2007. Ved årsskiftet 2005/6 opsagde SMG distributionsaftalen med Hewlett-Packard. Derefter fyldte ejerne 25 millioner kroner i selskabet for at dække et underskud på 45 millioner kroner før skat i det senest offentliggjorte regnskab.

I et forsøg på at vende virksomheden fik SMG i efteråret 2007 nogle mindre distributionsaftaler med Lexmark og Toshiba. Til gengæld måtte SMG i starten af 2008 sige farvel til LG's bærbare computere. Dengang hævdede SMG's direktør Ole Mortensen, at det var hans egen beslutning af opsige distributionsaftalen med LG, da det kun var til fordel for ham at slippe LG's computere.

Blandt leverandørerne er især pc-producenten Acer. Desuden har OEM-salg af licenser fra Microsoft og periferiudstyr for Microsoft udgjort en stor del af omsætning.

SMG's fremtid afhænger nu af kreditorenes velvilje til at hjælpe virksomheden over de økonomiske problemer.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Indenrigs- og Sundhedsministeriet

    IT/AI-projektleder til Indenrigs- og Sundhedsministeriets departement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job