Registrar-forening sprængt over domæne-krig

Tidligere medlemmer af DKregistrar går nu sammen og stifter en konkurrerende brancheforening. Det aktuelle hovedformål er støtten til DIFO/DK Hostmaster.

Afgørelsen om administrationen af det danske domæne spidser til.

Foreningen DKregistrar, der blev stiftet tidligere i år for at samle branchen, må nu se sig sprængt.

I kølvandet på de første udmeldelser i sidste uge har otte firmaer indtil videre forladt DKregistrar. Nu finder nogle af udmeldte medlemmer sammen i ny forening, der tilsyneladende har større tilslutning end foreningen, de vender ryggen.

Årsagen til den nystiftede forening Internetbranchens Fælles Organisation er den indlysende strid om støtte til enten DotDK eller DIFO/DK Hostmaster. Næstformand i IBFO, Gert Jacobsen, forklarer, at man vil være en kritisk, men konstruktiv medspiller til DK Hostmaster.

»Der er efter IBFOs opfattelse brug for justeringer hos DK Hostmaster - men IBFO ønsker i modsætning til IT- og Telestyrelsen ikke at rive hele huset ned til soklen og starte helt forfra, fordi der er knækket en tagsten.«

Ikke tid til oprør

Telestyrelsen skal tælle støtteerklæringer for udbudsvinderne i DotDK i slutningen af denne måned. Derfor er der ikke tid til at ændre på holdingen hos DKregistrar, fortæller formanden i IBFO, Allan Christiansen, der til daglig er direktør i WWI A/S.

Støtten til DIFO/DK Hostmaster er ikke nævnt med et ord i de nye vedtægter, men formanden lægger ikke skjul på IBFO's klare mål:

»Vores vigtigste opgave lige nu er at holde det danske domæne på danske hænder. Når den afgørelse er taget, så er der nogle ting som EPP og en masse andre spændende teknologier og spørgsmålet om shared registry. Det er nogle ting som vi kan tale med DK Hostmaster om i fremtiden,« siger Allan Christiansen.

Støtten til DK Hostmaster er ikke nævnt i vedtægterne, fordi foreningen håber at blive branchens samlingspunkt uanset, hvem der vinder det endelige udbud.

Formanden kalder det beskæmmende, at DotDK ikke har offentliggjort sit udbudsmateriale. På den måde betragter han en støtte til DotDK som en blankocheck.

Smutter nu

Samme holdning har Niels Henriksen fra firmaet Netopcom.

Han har været erklæret tilhænger af DK Hostmaster-modellen men blev som medlem af DKregistrar. Men nu melder han sig også ud.

»Årsagen er den, at der på nuværende tidspunkt ikke er registreret noget selskab ved navn dotDK ApS som foreningen dotDK ellers påpeger, at de skal styre. Desuden har foreningen dotDK ikke offentliggjort deres vedtægter, så man kan ikke se, hvad det er man støtter. Det er det samme som at skrive under på et blankt stykke papir. Det er det, som vi som firma ikke kan forstå, at IT og
Telestyrelsen har accepteret, med mindre at de har en helt anden dagsorden,« siger Niels Henriksen.

Formanden for IBFO vedkender sig, at en ny brancheforening næppe er med til at styrke fællesskabs-følelsen i branchen lige nu. Men ifølge ham er der brug for en modvægt til DKregistrar, hvis de mange tilhængere af DK Hostmaster skal have deres stemme talt med hos telestyrelsen.

Internetbranchens Fælles Organisation består af de udmeldte medlemmer DanDomain, Wannafind, WWI, Conviator, Gullestrup, Netopcom, Danhost samt cirka 50 firmaer, der beskæftiger sig med registrering og salg af domæner og virksomheder, der leverer internetbaserede serviceydelser.

Foreningen forventer at søge om medlemskab i DIFO.

Annonce

Vallensbæk Kommune

NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S