Warren Buffett advarer mod investeringer i sociale netværk

Den amerikanske mangemilliardær Warren Buffett har ikke meget tillid til Facebook og andre sociale netværk.

Artikel top billede

Den kommende Facebook-børsnotering ventes at udløse en ny guldfeber. Men en af dem, som helt sikkert ikke vil stå i kø for at købe Facebook-aktier, er den amerikanske investeringsguru Warren Buffett. Han er en mand, der bliver lyttet til. På Forbes' liste over verdens rigeste mennesker har han i lang tid ligget lige efter sin gode ven Bill Gates, og det gør han stadig; Buffett er det tredjerigeste menneske på kloden.

Ifølge Bloomberg har den 80-årige Buffett advaret mod at investere i sociale netværk på en konference i New Delhi i Indien.

”De fleste af dem er overvurderede,” sagde Buffett, som altid selv har været meget forsigtig med at investere i teknologi-selskaber.

”Det er ekstremt svært at værdisætte virksomheder inden for sociale netværk. Nogle vil vinde meget stort, og det vil udligne tabene,” sagde han.

Det er svimlende beløb, der er i spil, når man kigger på de sociale netværk. Facebook har en anslået værdi på mere end 300 milliarder kroner. Det har gjort det meget let for selskabet at tiltrække nye medarbejdere – aktier og aktieoptioner kan hurtig blive meget værdifulde.

Det mindre kendte Groupon, der tilbyder daglige rabatter, forbereder også en børsnotering, og her bliver værdien anslået til mere end 100 milliarder kroner.

Twitter, som aldrig har formået at tjene penge, har baseret på den sidste investeringsrunde en værdi på 25 mia. kr. Zynga, der udvikler sociale spil til Facebook, er måske hele 50 milliarder kroner værd.

Men netop det faktum, at disse virksomheder endnu ikke er noteret på børsen, betyder også at der er begrænset adgang til deres regnskabsmateriale – og dermed er det svært at analysere de tal, der ligger til grund for de meget høje værdiansættelser.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks