Warren Buffett advarer mod investeringer i sociale netværk

Den amerikanske mangemilliardær Warren Buffett har ikke meget tillid til Facebook og andre sociale netværk.

Artikel top billede

Den kommende Facebook-børsnotering ventes at udløse en ny guldfeber. Men en af dem, som helt sikkert ikke vil stå i kø for at købe Facebook-aktier, er den amerikanske investeringsguru Warren Buffett. Han er en mand, der bliver lyttet til. På Forbes' liste over verdens rigeste mennesker har han i lang tid ligget lige efter sin gode ven Bill Gates, og det gør han stadig; Buffett er det tredjerigeste menneske på kloden.

Ifølge Bloomberg har den 80-årige Buffett advaret mod at investere i sociale netværk på en konference i New Delhi i Indien.

”De fleste af dem er overvurderede,” sagde Buffett, som altid selv har været meget forsigtig med at investere i teknologi-selskaber.

”Det er ekstremt svært at værdisætte virksomheder inden for sociale netværk. Nogle vil vinde meget stort, og det vil udligne tabene,” sagde han.

Det er svimlende beløb, der er i spil, når man kigger på de sociale netværk. Facebook har en anslået værdi på mere end 300 milliarder kroner. Det har gjort det meget let for selskabet at tiltrække nye medarbejdere – aktier og aktieoptioner kan hurtig blive meget værdifulde.

Det mindre kendte Groupon, der tilbyder daglige rabatter, forbereder også en børsnotering, og her bliver værdien anslået til mere end 100 milliarder kroner.

Twitter, som aldrig har formået at tjene penge, har baseret på den sidste investeringsrunde en værdi på 25 mia. kr. Zynga, der udvikler sociale spil til Facebook, er måske hele 50 milliarder kroner værd.

Men netop det faktum, at disse virksomheder endnu ikke er noteret på børsen, betyder også at der er begrænset adgang til deres regnskabsmateriale – og dermed er det svært at analysere de tal, der ligger til grund for de meget høje værdiansættelser.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S