Warren Buffett advarer mod investeringer i sociale netværk

Den amerikanske mangemilliardær Warren Buffett har ikke meget tillid til Facebook og andre sociale netværk.

Artikel top billede

Den kommende Facebook-børsnotering ventes at udløse en ny guldfeber. Men en af dem, som helt sikkert ikke vil stå i kø for at købe Facebook-aktier, er den amerikanske investeringsguru Warren Buffett. Han er en mand, der bliver lyttet til. På Forbes' liste over verdens rigeste mennesker har han i lang tid ligget lige efter sin gode ven Bill Gates, og det gør han stadig; Buffett er det tredjerigeste menneske på kloden.

Ifølge Bloomberg har den 80-årige Buffett advaret mod at investere i sociale netværk på en konference i New Delhi i Indien.

”De fleste af dem er overvurderede,” sagde Buffett, som altid selv har været meget forsigtig med at investere i teknologi-selskaber.

”Det er ekstremt svært at værdisætte virksomheder inden for sociale netværk. Nogle vil vinde meget stort, og det vil udligne tabene,” sagde han.

Det er svimlende beløb, der er i spil, når man kigger på de sociale netværk. Facebook har en anslået værdi på mere end 300 milliarder kroner. Det har gjort det meget let for selskabet at tiltrække nye medarbejdere – aktier og aktieoptioner kan hurtig blive meget værdifulde.

Det mindre kendte Groupon, der tilbyder daglige rabatter, forbereder også en børsnotering, og her bliver værdien anslået til mere end 100 milliarder kroner.

Twitter, som aldrig har formået at tjene penge, har baseret på den sidste investeringsrunde en værdi på 25 mia. kr. Zynga, der udvikler sociale spil til Facebook, er måske hele 50 milliarder kroner værd.

Men netop det faktum, at disse virksomheder endnu ikke er noteret på børsen, betyder også at der er begrænset adgang til deres regnskabsmateriale – og dermed er det svært at analysere de tal, der ligger til grund for de meget høje værdiansættelser.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S