Warren Buffett advarer mod investeringer i sociale netværk

Den amerikanske mangemilliardær Warren Buffett har ikke meget tillid til Facebook og andre sociale netværk.

Artikel top billede

Den kommende Facebook-børsnotering ventes at udløse en ny guldfeber. Men en af dem, som helt sikkert ikke vil stå i kø for at købe Facebook-aktier, er den amerikanske investeringsguru Warren Buffett. Han er en mand, der bliver lyttet til. På Forbes' liste over verdens rigeste mennesker har han i lang tid ligget lige efter sin gode ven Bill Gates, og det gør han stadig; Buffett er det tredjerigeste menneske på kloden.

Ifølge Bloomberg har den 80-årige Buffett advaret mod at investere i sociale netværk på en konference i New Delhi i Indien.

”De fleste af dem er overvurderede,” sagde Buffett, som altid selv har været meget forsigtig med at investere i teknologi-selskaber.

”Det er ekstremt svært at værdisætte virksomheder inden for sociale netværk. Nogle vil vinde meget stort, og det vil udligne tabene,” sagde han.

Det er svimlende beløb, der er i spil, når man kigger på de sociale netværk. Facebook har en anslået værdi på mere end 300 milliarder kroner. Det har gjort det meget let for selskabet at tiltrække nye medarbejdere – aktier og aktieoptioner kan hurtig blive meget værdifulde.

Det mindre kendte Groupon, der tilbyder daglige rabatter, forbereder også en børsnotering, og her bliver værdien anslået til mere end 100 milliarder kroner.

Twitter, som aldrig har formået at tjene penge, har baseret på den sidste investeringsrunde en værdi på 25 mia. kr. Zynga, der udvikler sociale spil til Facebook, er måske hele 50 milliarder kroner værd.

Men netop det faktum, at disse virksomheder endnu ikke er noteret på børsen, betyder også at der er begrænset adgang til deres regnskabsmateriale – og dermed er det svært at analysere de tal, der ligger til grund for de meget høje værdiansættelser.

Læses lige nu

    KMD A/S

    Support Consultant

    Nordjylland

    Aller Leisure A/S

    Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Løsningsarkitekt til Kontoret Udviklingsprojekter i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Digital transformation | København

    AI i det offentlige - København

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

    Caroline Nolsø Tofft

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS