Regeringen skal svare om hemmelige ACTA-forhandlinger

Regeringen skal nu redegøre for forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA. Dansk teleindustri mener traktaten vil ændre nettet grundlæggende og føre til overvågning, kontrol og sanktioner.

Regeringen skal nu stå til ansvar for sin holdning om, at forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA - skal foregå i dybeste hemmelighed. Regeringen har hele tiden fastholdt, at forhandlingerne skal føres så langt fra offentligheden som muligt. Senest viser lækkede dokumenter, at Danmark sammen med USA er den mest indædte modstander af, at offentligheden får indblik i forhandlingerne.

Men nu bliver regeringen afkrævet svar. Enhedslistens IT- og EU-ordfører Per Clausen har på baggrund af ComONs dokumentation indkaldt Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) til samråd i Europaudvalget.

"Som minimum er det rimeligt, at vi får oplyst, hvad der er den danske regerings og EUs mål med forhandlingerne. Hvad vil de opnå, og hvor går smetegrænsen i forhold til, hvilke rettigheder man vil give køb på. Det er vigtigt at vide, om regeringen arbejder for åbenhed og for at sikre, at der ikke sker juridiske indgreb i ytringsfriheden på nettet. Konsekvensen af, at vi ikke får noget at vide, er, at der er en mængde rygter, og med tanke på at det pladeindustrien der står bag udkastet til traktaten, så kan det ende meget grimt for borgernes rettigheder på nettet," siger Per Clausen til CRN's søstersite ComON.

Per Clausen har bevidst valgt at kalde Erhvervsminister Brian Mikkelsen i samråd, fordi han med en baggrund som kultur- og justitsminister allerede er dybt inde i problemstillingen om beskyttelse af ophavsret kontra beskyttelse af borgerrettigheder.

Teleindustrien: Traktaten vil ændre nettet

Formålet med traktaten er, at sikre ophavsretsafhængige industrier mod piratkopiering. Men traktatens regler vil ramme alle - uanset om de begår ulovligheder eller ej. Det er den amerikanske film- og musik-industri, der står bag USA's forhandlingsoplæg til traktaten. Ifølge en række lækkede dokumenter fra forhandlingerne, så er den mest vidtrækkende konsekvens af traktaten, at teleindustrien bliver ansvarlig for kundernes handlinger på nettet. Det betyder, at foreksempel TDC eller Telia er ansvarlig for en kundes fildeling af ulovlige film. Hvis det bliver gennemført, så vil det forandre internettet voldsomt, siger Lasse Andersen der er advokat hos Telia og formand for Teleindustriens ISP Ansvarsgruppe.

"Hvis vi bliver straffet for vores kunders adfærd, så vil det ændre den måde nettet fungerer på. Vi vil bliver nødt til at overvåge, kontrollere og sanktionere kunderne. Rent samfundsmæssigt vil det betyde et helt andet internet, hvor man aldrig kan være sikker på, om man bliver overvåget og kontrolleret, og hvor bevægelsesfriheden på nettet bliver sanktioneret. Det er bestemt ikke noget, vi er interesseret i," siger Lasse Andersen til ComON.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

    Sydjylland

    DHI A/S

    Senior Software Developer - Backend

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse