Regeringen skal svare om hemmelige ACTA-forhandlinger

Regeringen skal nu redegøre for forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA. Dansk teleindustri mener traktaten vil ændre nettet grundlæggende og føre til overvågning, kontrol og sanktioner.

Regeringen skal nu stå til ansvar for sin holdning om, at forhandlingerne om nettets nye Grundlov - pirattraktaten ACTA - skal foregå i dybeste hemmelighed. Regeringen har hele tiden fastholdt, at forhandlingerne skal føres så langt fra offentligheden som muligt. Senest viser lækkede dokumenter, at Danmark sammen med USA er den mest indædte modstander af, at offentligheden får indblik i forhandlingerne.

Men nu bliver regeringen afkrævet svar. Enhedslistens IT- og EU-ordfører Per Clausen har på baggrund af ComONs dokumentation indkaldt Erhvervsminister Brian Mikkelsen (K) til samråd i Europaudvalget.

"Som minimum er det rimeligt, at vi får oplyst, hvad der er den danske regerings og EUs mål med forhandlingerne. Hvad vil de opnå, og hvor går smetegrænsen i forhold til, hvilke rettigheder man vil give køb på. Det er vigtigt at vide, om regeringen arbejder for åbenhed og for at sikre, at der ikke sker juridiske indgreb i ytringsfriheden på nettet. Konsekvensen af, at vi ikke får noget at vide, er, at der er en mængde rygter, og med tanke på at det pladeindustrien der står bag udkastet til traktaten, så kan det ende meget grimt for borgernes rettigheder på nettet," siger Per Clausen til CRN's søstersite ComON.

Per Clausen har bevidst valgt at kalde Erhvervsminister Brian Mikkelsen i samråd, fordi han med en baggrund som kultur- og justitsminister allerede er dybt inde i problemstillingen om beskyttelse af ophavsret kontra beskyttelse af borgerrettigheder.

Teleindustrien: Traktaten vil ændre nettet

Formålet med traktaten er, at sikre ophavsretsafhængige industrier mod piratkopiering. Men traktatens regler vil ramme alle - uanset om de begår ulovligheder eller ej. Det er den amerikanske film- og musik-industri, der står bag USA's forhandlingsoplæg til traktaten. Ifølge en række lækkede dokumenter fra forhandlingerne, så er den mest vidtrækkende konsekvens af traktaten, at teleindustrien bliver ansvarlig for kundernes handlinger på nettet. Det betyder, at foreksempel TDC eller Telia er ansvarlig for en kundes fildeling af ulovlige film. Hvis det bliver gennemført, så vil det forandre internettet voldsomt, siger Lasse Andersen der er advokat hos Telia og formand for Teleindustriens ISP Ansvarsgruppe.

"Hvis vi bliver straffet for vores kunders adfærd, så vil det ændre den måde nettet fungerer på. Vi vil bliver nødt til at overvåge, kontrollere og sanktionere kunderne. Rent samfundsmæssigt vil det betyde et helt andet internet, hvor man aldrig kan være sikker på, om man bliver overvåget og kontrolleret, og hvor bevægelsesfriheden på nettet bliver sanktioneret. Det er bestemt ikke noget, vi er interesseret i," siger Lasse Andersen til ComON.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job