CSC-fremgang på 36 procent

Salget steg 700 millioner kroner i det forgangne år for it-giganten CSC. Det er en stigning på 36 procent.

Ifølge Børsen Online øgede CSC Danmark i sidste regnskabsår nettoomsætning til 2,6 mia. kr. mod 1,9 mia. kr. i foregående regnskab.

Nettoresultatet steg dog kun få millioner kroner til 102 mio. kr.

Alligevel er CSC Danmark, der sidder på en femtedel af det danske outsourcing-marked, tilfreds med resultatet, der blandt andet skyldes stor succes inden for outsourcing hos en række private selskaber, herunder Tryg, ISS og SAS, skriver Børsen Online.

Alene kontrakten med SAS er en opgave på i alt ni mia. kr., hvor der er overtaget i alt 1200 medarbejdere, så der ved udgangen af regnskabsåret var 3144 ansatte i selskabet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
itm8 A/S
Outsourcing, hosting, decentral drift, servicedesk, konsulentydelser, salg og udleje af handelsvarer, udvikling af software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere