Dagens hackerhistorie aflivet

I dag kører en historie i danske medier, der igen fortæller hvor farlige hackere er. Men historien holder ikke. Hackere stjæler ikke fra danske virksomheder.

Endnu en gang bliver russiske cybergangstere beskyldt for alverdens kriminalitet, som i sidste ende truer med at lægge nettet øde. I dag fortæller en historie i danske medier, at danske virksomheder bliver hacket af kinesiske, baltiske og russiske hackere, der sniffer sig ind i det allerhelligeste og tyvstjæler tophemmelige industrihemmeligheder.

I historien advarer Dansk Industri mod hackerne. IT-sikkerhedsekspert i Dansk Industri Henning Mortensen er citeret for at sige, at "det er et problem, som helt klart bliver større og større".

Men det problem, som bliver større og større, handler ikke om hackere. Men derimod om især kinesiske outsourcing-firmaer, der stjæler danske virksomheders data og laver deres egne kopiprodukter.

"Det er forkert at tale om hackere. Begreberne bliver blandet sammen. Vi advarer danske firmaer mod outsourcingssamarbejdsparter, der misbruger deres produkttegninger til at skabe kopier, som de selv sælger," siger Henning Mortensen til ComON.dk.

Derfor råder Henning Mortensen danske virksomheder til at ændre deres sikkerhedspraksis.

"Når firmaer sender tegninger til kinesiske fabrikker, så er det vigtigt, at dokumentet kun kan åbnes af udvalgte nøglemedarbejdere i Kina og kun i begrænsede tidsperioder," siger Henning Mortensen.

Det vil vanskeliggøre, at menige medarbejdere hos de kinesiske firmaer videresælger tegningerne til andre firmaer. Og det kan i nogen grad reducere, at firmaerne selv producerer en kopi af hard- og software, når produktionen til det danske firma bag tegningerne er overstået.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Jobindex Media A/S
Salg af telemarketing og research for it-branchen, it-kurser og konferencer

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere