Dagens hackerhistorie aflivet

I dag kører en historie i danske medier, der igen fortæller hvor farlige hackere er. Men historien holder ikke. Hackere stjæler ikke fra danske virksomheder.

Endnu en gang bliver russiske cybergangstere beskyldt for alverdens kriminalitet, som i sidste ende truer med at lægge nettet øde. I dag fortæller en historie i danske medier, at danske virksomheder bliver hacket af kinesiske, baltiske og russiske hackere, der sniffer sig ind i det allerhelligeste og tyvstjæler tophemmelige industrihemmeligheder.

I historien advarer Dansk Industri mod hackerne. IT-sikkerhedsekspert i Dansk Industri Henning Mortensen er citeret for at sige, at "det er et problem, som helt klart bliver større og større".

Men det problem, som bliver større og større, handler ikke om hackere. Men derimod om især kinesiske outsourcing-firmaer, der stjæler danske virksomheders data og laver deres egne kopiprodukter.

"Det er forkert at tale om hackere. Begreberne bliver blandet sammen. Vi advarer danske firmaer mod outsourcingssamarbejdsparter, der misbruger deres produkttegninger til at skabe kopier, som de selv sælger," siger Henning Mortensen til ComON.dk.

Derfor råder Henning Mortensen danske virksomheder til at ændre deres sikkerhedspraksis.

"Når firmaer sender tegninger til kinesiske fabrikker, så er det vigtigt, at dokumentet kun kan åbnes af udvalgte nøglemedarbejdere i Kina og kun i begrænsede tidsperioder," siger Henning Mortensen.

Det vil vanskeliggøre, at menige medarbejdere hos de kinesiske firmaer videresælger tegningerne til andre firmaer. Og det kan i nogen grad reducere, at firmaerne selv producerer en kopi af hard- og software, når produktionen til det danske firma bag tegningerne er overstået.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

    Burak Cavusoglu

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird