It-virksomheder forsømmer millard-potentiale

Danske it- og televirksomheder er ikke gode nok til at skabe salgssucceser. Hvis blot succesraten blev sat 10 procent op, ville virksomhederne tjene op til 2,6 milliarder kroner mere på bundlinjen, skriver Berlingske Tidende.

Tallene fremgår af beregninger fra Dansk Industri, der hæfter sig ved, at mange virksomheder har problemer med at udviklingsprojekter sjældent fører til produkter, som kan sælges med overskud.

»I dag stammer cirka 50 procent af virksomhedernes nuværende salg fra nye produkter, der er udviklet og introduceret på markedet inden for de seneste tre til fem år. Men for verdens førende virksomheder i innovation er det helt op til 80 procent af salget, der stammer fra nye produkter. Der er altså tale om et stort, uudnyttet potentiale,« konkluderer chefkonsulent John Sarborg Pedersen fra ITEK og chefkonsulent Kristian Stokbro fra Dansk Industri ifølge Berlingske Tidende.

En af forklaringerne på den lave succesrate er ifølge Danak Industri, at virksomhederne i for lang tid holder fat i udviklingsprojekter, der ikke er gode nok.

Erhvervslivet er dog ikke de eneste om at have problemer med at få omsat udvikling til overskud. For nyligt placerede en europæisk undersøgelse Danmark i bunden med hensyn til evnen til at få kommerciel succes ud af offentlig forskning.

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Softwareudvikler til Cyberdivisionens HR-Systemer og Applikationer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS