Jesper Dauw stoppet hos D-link

Dansk landechef for netværksproducenten D-link har valgt at stoppe, som følge af, at D-link nedlægger landeansvar og laver nordisk organisation.

Den mangeårige landechef for D-link i Danmark, Jesper Dauw, har valgt at tage konsekvensen af en organisationsændring hos D-link, og forlader selskabet.

»Jeg synes godt, at jeg kan være bekendt at takke af. Nu har jeg været syv år hos D-link,« siger han til CRN.

Den direkte årsag til, at Jesper Dauw forlader D-link er, at selskabet nedlægger landeansvaret i Norden og skaber en nordisk organisation.

»Man har reelt nedlagt alle landechefstillinger. Jeg kunne så overtage en organisation på nordisk basis. Men allerede nu bruger jeg to dage om ugen på at flyve til Stockholm. Derfor blev jeg enig med mig selv om, at jeg nu trænger til noget andet,« siger Jesper Dauw.

Jesper Dauw har ikke umiddelbart et nyt job på hånden.

»Jeg tager i hvert fald en måneds tid, hvor jeg kan gå og nyde det lidt for mig selv. Men der er ingen tvivl om, at jeg har tænkt mig at blive i it-branchen. Det er min anden familie,« siger Jesper Dauw.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S